Artykuły

Wrocław. W listopadzie premiera "Smutków tropików" w Polskim

W Teatrze Polskim we Wrocławiu trwają przygoowania do listopadowej premiery "Smutków tropików" w reżyserii Katarzyny Łęckiej - wirtualnej opowieści o uciekających od rzeczywistości trzydziestolatkach. To gorzki portret pokolenia Y, tzw. "Millenialsów", rozpisany na sześcioro aktorów i kilka kamer.

Bohaterów spektaklu zobaczymy w ich "naturalnym środowisku" - na polu namiotowym, które stanie się jednym z przystanków w podróży. Aktorzy będą na scenie, lecz na pierwszy rzut oka niewidoczni. Zamknięci w niewielkich namiotach, delikatnie oświetleni turystycznymi lampkami, nieruchomi, samotni, z początku niechętni do wyjścia.

Widz będzie śledził akcję sceniczną, mając możliwość wejścia głębiej - jedno spojrzenie na rozpięty na horyzoncie ekran, pozwoli dojrzeć emocje, które bohaterowie dramatu usiłują ukryć.

Sztuka Mateusza Pakuły rozprawia się z mitem człowieka europejskiego, otoczonego egzotyką orientu. Pakuła pyta o to, jak można być młodym na kontynencie, na którym wszystko jest stare?

Dokąd dążą i przed czym uciekają ci, z pozoru uśmiechnięci, żyjący bezstresowo, młodzi ludzie? Czy przypadkiem nie uciekają od samych siebie, zatapiając swoje lęki w ekranach smartfonów i tabletów?

Katarzyna Łęcka.

Reżyserka i scenarzystka

Ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu oraz Wydział Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studiowała Polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Wyróżniona w kategorii Najciekawszy Debiut Miesięcznika TEATR w sezonie 2017/2018 za spektakl "Ktoś tu przyjdzie" Jona Fosse, którego polską prapremierę wyreżyserowała na deskach teatru WARSawy.

Jej fabularny debiut krótkometrażowy PARS PRO TOTO objął opieką artystyczną Paweł Pawlikowski. Film ten w cyklu "Najlepsze polskie 30tki" był dystrybuowany w kinach w całej Polsce, uzyskał nominację do 42. PFFF w Gdyni, był pokazywany na rozlicznych festiwalach.

Za film telewizyjny "Dama z łasiczką" nagrodzona Gold Remi Award (główną nagrodą) na 52. Festiwalu Filmowym w Houston, USA.

Finalistka konkursu scenariuszowego Script Pro. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Stypendystka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dwukrotna stypendystka Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Doceniona przez Agnieszkę Holland podczas oceny projektów filmowych w PISF.

Jako pedagog na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej wprowadziła autorski program pracy z aktorami nad świadomością ciała i scenicznych środków wyrazu. Zasiada w Senacie Akademii Teatralnej.

Asystowała wielu reżyserom, min. Krystianowi Lupie, Pawłowi Miśkiewiczowi, Grzegorzowi Jarzynie, Janowi Englertowi, Andrzejowi Sewerynowi, Konstantinowi Bogomolovovi, Eugeniuszowi Korinowi, Jurijowi Aleksandrovovi i innym.

Obecnie przygotowuje inscenizację "Smutków tropików" Mateusza Pakuły w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz pracuje nad filmem dokumentalnym o Andrzeju Wajdzie.

***

Mateusz Pakuła

Dramatopisarz, dramaturg, laureat oraz kilkukrotny finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Jego sztuki są realizowane na terenie całej Polski. Kilka z nich zostało przetłumaczonych na angielski, niemiecki, czeski, hiszpański i ukraiński.

W latach 2002-2003 studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, a w latach 2003-2006 polonistykę, ze specjalizacją wiedza o kulturze, na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2006 rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST im. L. Solskiego w Krakowie, na kierunku dramaturgii, które ukończył w 2009 roku.

Asystent reżyserów - Petra Zelenki (przy spektaklu Oczyszczenie) oraz Mikołaja Grabowskiego (przy spektaklu Trans-Atlantyk) w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Laureat VII oraz finalista I, IV i VI edycji Konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną (Smutki tropików, Mój niepokój ma przy sobie broń, Miki mister DJ, Biały Dmuchawiec). Nominowany do nagrody "Gwarancje Kultury" TVP Kultura za najbardziej obiecujący debiut 2010 roku (za zbiór Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych). Laureat oraz wielokrotny finalista Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Smutki Tropików. Mój niepokój ma przy sobie broń, Paw królowej, Źle się ma kraj, Konrad Maszyna, Biały Dmuchawiec, Co w trawie piszczy). W 2010 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie literatury.

Laureat Konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za dramat Smutki Tropików (2014).

***

Paweł Dobrzycki

Scenograf, grafik, malarz.

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom 1980) i w Studium Scenografii krakowskiej ASP (dyplom 1981). W latach 1984-2001 wykładał tamże projektowanie scenografii, 1985-1992 pracował jako prowadzący seminarium scenograficzne w krakowskiej PWST na Wydziale Reżyserii oraz 1996-1997 jako konsultant w londyńskim St. Martin College of Art. Od roku 2001 do 2011 pełnił funkcję Kierownika Katedry Scenografii, od 2009 również prodziekana Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii w warszawskiej ASP; obecnie jest tam dziekanem Wydziału Scenografii. Od 2004 współpracuje z Wydziałem Reżyserii warszawskiej AT.

Debiutował, jeszcze jako student ASP, realizacją do Różewiczowskiego Odejścia Głodomora w reżyserii Jacka Bunscha. Pracował jako etatowy scenograf w wielu teatrach, m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie i Teatrze Nowym w Poznaniu, z czego w latach 1990-1992 również na stanowisku dyrektorskim w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1990 do 1993 był członkiem Rady Teatralnej przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jego realizacje do premierowych spektakli inaugurowały działanie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (2012/2013).

Poza realizacjami scenograficznymi trudni się też projektami architektonicznymi dla odnawianych budynków teatralnych. Zaprojektował też pawilon polski na Praskie Quadriennale Scenograficzne w 1995. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. w Moskwie, Paryżu czy Norymberdze, zarówno z pracami scenograficznymi, jak również malarstwem i grafiką. Wielokrotnie nagradzany, m.in. wyróżnieniem XXVI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za realizację do poznańskiej Zorzy (1987), Złotą Maską za scenografię do katowickiego Trainspotting (2004) czy Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego za oprawę scenograficzną gdyńskiego Shreka (2012).

W dorobku Dobrzyckiego znajduje się prawie trzysta scenografii zrealizowanych w teatrach na całym świecie, poza Polską m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, Niemczech i Grecji.

***

Łukasz Pieprzyk

kompozytor, producent, video-art maker.

W latach 2004-2009 studiował kompozycję w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Ponadto kształcił się działającym przy krakowskiej uczelni Studiu Muzyki Elektroakustycznej u prof. Marka Chołoniewskiego. W latach 2009-2012 odbywał 3-letnie studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pendereckiego. Brał udział w licznych kursach i warsztatach kompozytorskich, prowadzonych przez m.in. Pera Nrgrda, Kaiję Saariaho, Alvina Luciera, Philla Niblocka, Mike'a Pattersona, Dietera Macka, Martę Ptaszyńską i Richarda Boulangera. W roku 2011 ukończył Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej i Teatralnej w Łodzi.

Dwukrotnie był laureatem II nagrody w Konkursach Kompozytorskich "Patri Patriae" w Katowicach, których Przewodniczącym Jury był Wojciech Kilar (w 2002 roku za Hymn for string orchestra i w 2006 za utwór elektroniczny Entropy). W 2010 roku otrzymał także Nagrodę Publiczności za utwór Szarże na orkiestrę symfoniczną w konkursie "Wawel: Musica Festiva", zorganizowanym z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.

Jego kompozycje były wielokrotnie wykonywane w kraju, m.in. w Krakowie - podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Nowej, Polsko-Amerykańskiego Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej, Festiwalu Muzyki Polskiej; w Łodzi - w ramach koncertów festiwalu "Musica Moderna"; Wrocławiu - podczas Festiwalu Muzyki Polskiej "Musica Polonica Nova" oraz w Katowicach i Warszawie; a także za granicą: w Stanach Zjednoczonych (Chicago i Nowy Jork), Rumunii (Sibiu), Czechach (Ostrawa i Praga), Niemczech (Trebnitz), Włoszech (Castelfranco Veneto). Jego dyplomowy utwór My Passion na chór, orkiestrę, wideo i elektronikę został wykonany przez ponad 120-osobowy zespół 17 maja 2009 roku w Filharmonii Krakowskiej.

W sierpniu 2012 roku Łukasz Pieprzyk znalazł się w gronie finalistów "Transatlantyk Fim Music Competition 2012".

Łukasz Pieprzyk komponuje również muzykę filmową. Wśród jego dokonań wymienić można m.in. Sonderaktion Krakau (TVP), Circus Maximus (reż. Bartek Kulas), Art of Freedom (reż. Marek Kłosowicz, Wojciech Słota), Kamil Stoch. Droga do zwycięstwa (Lotos).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji