Artykuły

Łódź. Nowy dyrektor Teatru Pinokio: nie będę robić wielkiej rewolucji

Kontynuację projektów społecznych i tego, co najlepsze w repertuarze łódzkiego Teatru Pinokio, zapowiedział w piątek nowy dyrektor tej sceny, Rafał Sabara. Jak zapewnił, nie planuje wielkiej rewolucji.

- Jestem pod wrażeniem wszystkich zespołów - w Teatrze Pinokio nie ma ludzi, którzy nie oddawaliby serca swojej robocie i ta energia jest dla mnie wielkim zobowiązaniem. Nie będę robić wielkiej rewolucji. (...) Do tej pory z teatrem dziecięcym niewiele miałem do czynienia, ale pokierował mnie tutaj rodzaj dziecięcej wyobraźni i wrażliwości, która jest mi bliska - zaznaczył Sabara.

Sabara zastąpił na stanowisku Konrada Dworakowskiego, pełniącego tę funkcję przez ostatnie dziesięć lat. Dworakowski, znany m.in. jako reżyser spektakli zaangażowanych politycznie i społecznie, nie wystartował w konkursie na dyrektora Pinokia z powodu konfliktu z zespołem teatru.

- Spektakle familijne, projekty rewitalizacji społecznej, edukacja teatralna, czyli to co budowało dotychczas markę teatru będzie przez obecnego dyrektora kontynuowane. Teatr Pinokio pod dyrekcją Rafała Sabary stanie się teatrem różnorodnym, otwartym na nowe trendy w edukacji teatralnej, teatrem w którym zarówno dorosły, jak i dziecko znajdą coś dla siebie" - podkreśliła dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi Dagmara Śmigielska, która na konferencji w piątek przedstawiła nowego dyrektora.

Rafał Sabara jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Ma na koncie kilkadziesiąt realizacji teatralnych. Na stanowisko dyrektora Pinokia został powołany na trzy sezony - do końca sierpnia 2022 r.

Nowy dyrektor zauważył, że jego pojawienia się w teatrze Pinokio przypomina wejście do rozpędzonego pociągu, ponieważ zespół realizuje obecnie wiele bardzo ciekawych projektów, wykraczających poza "stereotypowe" wystawianie spektakli, które jeszcze w tym roku, m.in. w listopadzie, będą miały swoje premiery.

Jednym z nich jest projekt rewitalizacji społecznej Domy Kultury czyli premiery, warsztaty i spotkania w domach dziecka, domach samotnej matki czy domach pomocy społecznej. Inspiracją dla realizatorów Domów Kultury był poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny Miron Białoszewski, który stworzył Teatr na Tarczyńskiej oraz Teatr Osobny - obie sceny działały w prywatnych mieszkaniach.

Zdaniem Sabary, potencjał zespołu pozwala mu na śmiałe planowanie nowych wyzwań. "Bardzo zależy mi na tym, by pojawiły się tu nowe formy. Namawiam do współpracy Michała Walczaka, który w Warszawie stworzył "Pożar w burdelu". Może udałoby się w Łodzi projekt międzypokoleniowego kabaretu? (...) Rozmawiam tez z bardzo poważnymi twórcami, których chciałbym tu zaprosić - jak reżyser Jiýa Havelka czy scenograf Marek Zakostelecky - dodał.

Jak zapowiedział, w repertuarze Teatru Pinokio pojawią się także tytuły dobrze znane najmłodszym, m.in. Kubuś Puchatek czy Pippi.

Teatr "Pinokio" działalność artystyczną rozpoczął w maju 1945 roku, a w 1950 r. otrzymał status Teatru Państwowego. Ma w repertuarze przedstawienia dla widzów w każdym wieku. Kreatywność teatru wyraża się poprzez różnorodne formy i rozmaite konwencje - od teatru plastycznego, widowisk poetyckich, po przedstawienia o charakterze rozrywkowym.

Teatr ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie występował za granicą, m. in. W Anglii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Turcji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji