Artykuły

Warszawa. Stulecie powstania Reduty Osterwy - obchody w Instytucie Sztuki PAN

Z okazji stulecia powstania Reduty Osterwy Instytut Sztuki PAN organizuje cykl wydarzeń pt. "Reduta. Nowe fragmenty". Dwudniowe obchody rozpocznie 28 listopada seminarium naukowe w Pałacyku Radziwiłłowej w Warszawie. W programie wydarzenia jest też wystawa i konferencja naukowa.

- Okolicznościowe seminarium zainauguruje 28 listopada wystąpienie Rafała Węgrzyniaka pt. "Ideologia polityczna Reduty" - poinformowała PAP Marzena Kuraś z Instytutu Sztuki PAN. W programie spotkania znalazło się m.in. wystąpienie prof. Jarosława Gajewskiego zatytułowane "Dobra Nowina"Wyspiańskiego czyli "Studium o Hamlecie w Reducie".

28 listopada o godz. 14 w Pałacyku Radziwiłłowej rozpocznie się czytanie performatywne "Promethidiona" Cypriana Kamila Norwida z udziałem: Anny Gajewskiej, Natalii Stachyry, Oskara Hamerskiego i Jarosława Gajewskiego. Na godz. 17.30 zaplanowano odsłuchanie fragmentów nagrania z warszawskiego pogrzebu Juliusza Osterwy z komentarzem Rafała Węgrzyniaka i Marzeny Kuraś.

Drugi dzień obchodów stulecia Reduty rozpocznie o godz. 9.45 otwarcie wystawy fotografii "Redutowcy i Osterwa w Instytucie Sztuki PAN".

"W stulecie inauguracji teatru >Reduta<, przypadającej 29 listopada 2019 r., zapraszamy na wystawę fotografii przywołującej ćwierćwiecze śmierci jej twórcy - Juliusza Osterwy. Uroczysty wieczór poświęcony Osterwie i Redutowcom miał miejsce 10 maja 1972 r. w Instytucie Sztuki PAN. Organizatorem był dyrektor Instytutu, prof. Juliusz Starzyński, który uczył się aktorstwa w Instytucie Reduty. W spotkaniu uczestniczyli Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Grotowski, Redutowi aktorzy, a także Elżbieta Osterwianka i Monika Żeromska" - napisali w zaproszeniu na wystawę organizatorzy.

Przypomniano, że w 1972 r. "pod kierunkiem Tadeusza i Ireny Byrskich przygotowano czytanie dramatu Zbigniewa Herberta >Jaskini filozofów<, w której autor kreował postać Sokratesa, a kwestie Ksantypy wygłaszała Halina Mikołajska, pamiętająca Osterwę z powojennego Krakowa". Wystawa prezentowana będzie w siedzibie Instytutu Sztuki PAN do 30 stycznia 2020 r.

29 listopada o godz. 10 wykład dr hab. Iriny Lappo "Samarski smutek Osterwy" rozpocznie w Pałacyku Radziwiłłowej konferencję naukową. Odbędą się m.in. wykłady prof. Tadeusza Kornasia pt. "Genezja w kościele Świętego Krzyża w Krakowie", dr Wandy świątkowskiej "Kształcenie w Reducie - od koła Adeptów do Okopu", dra Jarosława Cymermana pt. "Juliusz Osterwa po II wojnie światowej albo Pięknosłużca w Polsce Ludowej", dr hab. Doroty Jarząbek "Juliusz Osterwa i Wincenty Lutosławski. Historia przyjaźni" i dr Agnieszki Wójtowicz "Reduta wije sobie gniazdko, czyli Osterwa w Wilnie. Rekonesans".

Dwudniowe wydarzenie jest organizowane przez Instytut Sztuki PAN, Polską Kompanię Teatralną przy finansowym wsparciu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Reduta - zespół teatralny o zmiennej strukturze i warunkach funkcjonowania, działający w latach 1919-39 (z przerwą w okresie 1929-31) w Warszawie (1919-24 i 1931-39) oraz Wilnie i Grodnie (1925-29) - podaje Encyklopedia Teatru Polskiego (ETP).

"Założony i kierowany przez Mieczysława Limanowskiego i Juliusza Osterwę, łączył pionierskie poszukiwania laboratoryjne i działalność pedagogiczną (Instytut Reduty) z przygotowywaniem przedstawień, okresowo funkcjonując jako stały zespół repertuarowy. Tworzył środowisko ideowe obejmujące nie tylko aktualnych i dawnych członków zespołu, ale także różnego rodzaju sojuszników, zwolenników i sympatyków. Celem Reduty było praktyczne stworzenie polskiego stylu teatralnego" - czytamy w nocie ETP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji