Artykuły

Szczecin. Jak Teatr Polski się buduje

W piątek Teatr Polski przystąpił do rozpoczęcia ponownej procedury przetargowej. Historia budowy Teatru Polskiego ciągnie się od 2010 r. To wtedy rozstrzygnięty został konkurs na przebudowę gmachu.

Rozpoczęła się procedura ogłoszenia drugiego przetargu na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie. Dziś Teatr Polski przekaże ogłoszenie o wszczęciu przetargu nieograniczonego do Urzędu Zamówień Publicznych Unii Europejskiej.

To oznacza, że od przyszłego tygodnia firmy będą mogły składać swoje oferty.

- Mamy determinację rozbudowania teatru, ale jesteśmy też odpowiedzialni za stan finansów województwa. Mam nadzieję, że ponowiony przetarg pozwoli na realny dla budżetu wybór wykonawcy. Zapraszam wszystkie zainteresowane firmy do udziału w postępowaniu - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Odniósł się też do komentarzy sejmikowej opozycji w tej sprawie: - To naprawdę niepoważne, że PiS, który od początku był przeciwnikiem inwestycji w Teatrze Polskim, dziś z udawaną troską lamentuje z powodu unieważnienia przetargu.

Po ogłoszeniu decyzji o unieważnieniu przetargu radni PiS zarzucili Geblewiczowi nieudolność i oświadczyli, że nigdy nie będzie w stanie poradzić sobie z tą inwestycją.

Były już zdjęcia z makietą teatru

Cztery tygodnie temu marszałek województwa Olgierd Geblewicz ogłosił, że mimo bardzo drogich ofert przetarg na modernizację i rozbudowę Teatru Polskiego nie zostanie odwołany. Tydzień później marszałek Geblewicz, razem z dyrektorem teatru Adamem Opatowiczem, pozował do zdjęć i argumentował podczas konferencji prasowej, że budżet na to zadanie trzeba będzie zwiększyć, że województwo sięgnie po pieniądze z uruchomionej już linii kredytowej.

W środę te plany pokrzyżowała komisja przetargowa, która stwierdziła, że postępowanie należy unieważnić. Powodem były zbyt drogie oferty. Budżet inwestycji był planowany na 97,2 mln zł, a najtańsza z ofert opiewała na 200 mln zł).

W piątek Teatr Polski przystąpił do rozpoczęcia ponownej procedury przetargowej. Jak podaje Urząd Marszałkowski, "jej szybkie rozpoczęcie sprawia, że nie ma zagrożenia utraty środków unijnych, a nowe oferty będziemy mogli poznać już pod koniec stycznia."

Długa historia planów rozbudowy Teatru Polskiego

Sprawa budowy Teatru Polskiego ciągnie się od 2010 r. To wtedy rozstrzygnięty został konkurs na przebudowę gmachu. W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna na 610 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji