Artykuły

Teatr Szwalnia. Rok jubileuszowy

Rok 2019 dla Teatru Szwalnia był rokiem jubileuszu 10-lecia pracy artystycznej. Świętowaniu poświęciliśmy pierwszą połowę sezonu 2019/2020 - piszą artyści łódzkiej grupy.

2019 był również rokiem artystycznych podróży. 8 marca w Ośrodku Teatralnym Kana odbyła się premiera kolejnej odsłony "Dwóch pokoi", działania poświęconego subtelności pamięci, milczeniu/mówieniu o Zagładzie. Działanie Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz zrealizowane ramach Głosów Kany, zostało pokazane również kilkakrotnie w Łodzi: w ramach obchodów 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto organizowanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz w ramach jubileuszu szwalnia_expo.

Swoje podróże odnotowała również "13. klatka" Patrycji Terciak i Weroniki Fibich, z muzyką na żywo w wykonaniu Piotra Matuli. Zdarzenie pokazywane było w Białej Synagodze na zaproszenie Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, na szczecińskim OFF Kontrapunkcie oraz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2019.

Marcin Brzozowski prezentował "Wolny Kurdystan" w Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie, na GogolFest w Mariupolu (Ukraina) oraz w Kurdystanie.

W ramach pierwszej edycji Festiwalu Spokoju zaprosiliśmy mieszkańców Łodzi do udziału w warsztacie-spektaklu uczestniczącym "Masz w sobie kawałek mojego serca".

W ramach jubileuszowej edycji Dotknij Teatru ponownie na scenie Szwalni można było zobaczyć spektakl "Jesteśmy" w reż. Marcina Brzozowskiego, w wykonaniu aktorów kijowskiego Teatru Pralnia.

Na swojej scenie gościliśmy m.in. Teatr Fraktal ze spektaklem "Pomelo jest zakochany w żabie, deszczu i nie tylko!" w reż. Ewy Marii Wolskiej, koncert klasycznej muzyki indyjskiej i "Rewolucję 1905" w reż. Ewy Otomańskiej i Teatru Rajstopy.

Sezon 2018/2019 zakończyliśmy wydarzeniem "Opowiedz mi swoje Bałuty" - finałem projektu Łukasza z Bałut.

Ewa Łukasiewicz została uhonorowana stypendium twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych. Zrealizowała projekt "NieObcy", na który złożyły się warsztaty pieśni tradycyjnej Romów, wieczór z kulturą romską - wernisaż wystawy "NieObcy" oraz instalacja w przestrzeni miejskiej w ramach Łódzkich Obchodów Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Poza działaniem stypendialnym, Ewa Łukasiewicz prowadziła warsztaty z seniorami w Poleskim Ośrodku Sztuki - filii Karolew, zakończone wystawą "Portret własny".

Katarzyna Skręt zrealizowała warsztat teatru dokumentalnego "W czynie społecznym. Dokument - tekst - performans" w ramach Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. W przestrzeni nieczynnej pływalni YMCA w Łodzi odbyła się instalacja performatywna "YMCA - dla ducha i dla ciała". Skręt otrzymała również stypendium artystyczne Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie teatru na realizację autorskiej, eksperymentalnej formy teatralnej - perfodramu - na motywach powieści Harukiego Murakamiego. 13 grudnia odbyła się premiera "Boku", trzywariantowego zdarzenia na granicy performansu i monodramu. Katarzyna Skręt brała również udział w Czarnych Warsztatach Pisania Prozą organizowanych przez Wydawnictwo Czarne oraz otrzymała II miejsce w konkursie na opowiadanie kryminalne "Stulecie polskiego kryminału".

Od 5 października do 7 grudnia odbywały się wydarzenia w ramach jubileuszu Teatru Szwalnia - szwalnia_expo. Zaprezentowaliśmy dwie wystawy: "szwalnia_expo" i "3657 dni i nocy. Wystawa przyrodnicza motyli i ciem". Odbył się koncert Jazzowego Chóru Wytwórni oraz spacer performatywny Łukasza z Bałut połączony z koncertem na dachu. Udało nam się wznowić najciekawsze spektakle i performanse ostatniego dziesięciolecia: "Boga" w reż. Marcina Brzozowskiego, "Łysą śpiewaczkę" w reż. Ewy Mirowskiej, "Dwa pokoje" Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz oraz "Wieczór Tischnerowski" w reż. Marcina Brzozowskiego.

W ramach jubileuszu kilkunastoosobowa grupa młodzieży i studentów pracowała pod okiem Ewy Łukasiewicz nad spektaklem "Take a(u)ction!", w którym wybrzmiały echa młodzieżowego strajku klimatycznego, zarysowano różnice pomiędzy turystyką a podróżowaniem oraz podjęto temat aukcji w kontekście zdarzenia performatywnego.

10 lat Teatru Szwalnia zostało podsumowane w publikacji "Na krańcach świata. Szkice o Teatrze Szwalnia" pod redakcją Katarzyny Skręt i Patrycji Terciak. Oprawę graficzną przygotował Ludomir Franczak. W książce znalazły się m.in. teksty Katarzyny Wielechowskiej i Joanny Kocemby-Żebrowskiej, obszerne kalendarium oraz fotografie archiwalnych spektakli.

Uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na remont dachu i odświeżenie foyer oraz dużej sceny. Dzięki wsparciu wspaniałych ludzi, naszych Widzów i Przyjaciół, nieocenionej pracy Wolontariuszy, udało się przygotować wszystko na otwarcie jubileuszu.

Rok 2019 był dla zespołu Teatru Szwalnia niezwykle intensywny, ale dzięki niemu zbieramy owoce naszej ciężkiej pracy. Dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy wierzą w naszą pracę.

#teatrbliskiegokontaktu

#teatrdlawszystkich

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji