Artykuły

Warszawa. Spektakl "Album Karla Höckera" i warsztaty teatralne w POLIN

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i tym samym 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 25 stycznia Muzeum POLIN zaprasza na specjalne wydarzenia teatralne: spektakl Teatru Trans-Atlantyk "Album Karla Höckera" i spotkanie z reżyserem oraz warsztaty sceniczne dla dorosłych, towarzyszące spektaklowi.

Warsztaty poprowadzą reżyser Paul Bargetto oraz aktor Grzegorz Sierzputowski. Pokazywany spektakl będzie jedynym jego wystawieniem w tym roku w Polsce.

W 2006 roku Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie otrzymało album zawierający 116 zdjęć. Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS z obozu oraz ich asystentki podczas wypoczynku w Ośrodku zwanym Solahuette (Międzybrodzie Bialskie), położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci.

Album Höckera pozwala inaczej spojrzeć na historię Holokaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, śpiewających, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę - mówi o spektaklu reżyser, Paul Bargetto. Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obraz fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie. Użyte w spektaklu zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Spektakl "Album Karla Höckera"

25 stycznia (sobota), godz. 19.00, audytorium

Bilety w cenie 25/35 zł: https://bilety.polin.pl/numerowane.html?id=90969

Reżyser Paul Bargetto z zespołem Teatr Trans-Atlantyk we współpracy z Heleną Chorzelską i Krzysztofem Polkowskim oraz dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk zrealizowali spektakl oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. "Album Karla Höckera" to połączenie teatru i multimediów, pokazuje historię II wojny światowej z nowej perspektywy. Sprawdź, jakie spojrzenie na historię Holokaustu i jego sprawców wyłania się z osobistego albumu oficera SS Karla Höckera. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem i zaproszonymi ekspertami.

Warsztaty sceniczne dla dorosłych - "Album Karla Höckera"

25 stycznia (sobota), godz. 15.00-17.00

Pobierz bezpłatną wejściówkę (patrz link poniżej).

Wkraczając w scenografię spektaklu "Album Karla Höckera", uczestnicy warsztatów scenicznych zapoznają się z metodami pracy Teatru Trans-Atlantyk. Nie tylko zgłębią technikę improwizacji, a także dowiedzą się na czym polega metoda budowania teatru dokumentalnego. Z pomocą reżysera Paula Bargetto i aktora Grzegorza Sierzputowskiego oraz z wykorzystaniem poznanych narzędzi podejmą próbę reinterpretacji zdjęć z prywatnego albumu Karola Höckera, oficera SS, adiutanta obozu Auschwitz-Birkenau. Warsztat jest otwarty dla wszystkich niezależnie od doświadczenia teatralnego czy performatywnego. Warsztat przygotowany z myślą o osobach pełnoletnich. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski. Udział w warsztatach bezpłatny za pobraniem wejściówki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji