Artykuły

Warszawa. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście

27 stycznia o godzinie 13.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Na obchody zaprasza Fundacja Shalom.

Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz.

W hołdzie tym, którzy odeszli

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych, którzy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 13.00, ul. Zamenhofa/ Al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych. Uroczystości uświetni występ Chóry Żydowskiego CLIL pod dyrekcją Wojciecha Pławnera.

O godzinie 15.30 w audytorium Muzeum POLIN będzie można obejrzeć transmisję na żywo z głównych światowych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz z Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Wstęp wolny, ale warto pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz w dniu 26 stycznia o godz. 17.00 i 27 stycznia o godz. 19.00 zaprasza na spektakl "Mur" w reżyserii Macieja Wojtyszki, w postać Ireny Sendlerowej wcieli się Ewa Dąbrowska (Scena Kameralna im. Szymona Szurmieja ul. Senatorska 35, wstęp za zaproszeniami).

Monodram zainspirowany historią życia Ireny Sendlerowej - uhonorowanej odznaczeniem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata" oraz tytułem "Warszawianki stulecia". Bohaterka podczas wojny uratowała życie kilku tysiącom dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta. W tę wyjątkową postać wciela się Ewa Dąbrowska.

Spektakl składa się z epizodów, obrazujących, jak wielkie ryzyko podejmowała Sendlerowa. W tym szczególnym dniu spektakl "Mur" przypomni, że "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".

Światło Pamięci

Fundacja Shalom po raz kolejny prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia o godz. 18.00. Wyrażamy nadzieję, że ten piękny symbol płonącej świecy będzie wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.

Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło - apeluje Gołda Tencer.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie. Korzystając z portalu społecznościowego Facebook, z profilu Fundacji Shalom http://www.facebook.com/fundacja.shalom wystarczy pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić ją na swojej tablicy.

Tramwaj - symbol

27 stycznia w godz. 12.00 - 18.00 na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji