Artykuły

Warszawa. Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Złożeniem wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta, spektaklem Teatru Żydowskiego i kursami zabytkowego tramwaju symbolizującego ten, który przejeżdżał przez getto, stolica uczci przypadający 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości, objęte honorowym patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, rozpoczną się o godz. 13 przy stołecznym Pomniku Bohaterów Getta. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych i religijnych oraz korpusu dyplomatycznego złożą wieńce przed pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady.

W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli, połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów. Uroczystości uświetni występ Chóru Żydowskiego CLIL pod dyrekcją Wojciecha Pławnera.

O godz. 15.30 w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie można obejrzeć transmisję na żywo z głównych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz 26 stycznia i 27 stycznia zaprasza na spektakl "Mur" w reżyserii Macieja Wojtyszki na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej.

Monodram inspirowany jest historią życia Ireny Sendlerowej, uhonorowanej odznaczeniem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która podczas wojny uratowała życie kilku tysiącom dzieci wyprowadzając je z warszawskiego getta. W tę postać wcieli się Ewa Dąbrowska.

Przedstawiciele Fundacji Shalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wyrażają nadzieję, że "ten piękny symbol płonącej świecy będzie wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego". "Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło" - apeluje Gołda Tencer, fundatorka Fundacji Shalom, zapraszającej na obchody. Współorganizatorami są Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz.

Światło Pamięci można również zapalić w internecie. Z profilu Fundacji Shalom na Facebooku wystarczy pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy.

27 stycznia w godz. 12-18 na ulice Warszawy wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza-Filtrowa-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-al. Jana Pawła II-Popiełuszki-Metro Marymont-Popiełuszki-al. Jana Pawła II-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy-pl. Narutowicza.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji