Artykuły

Toruń. Teatr Muzyczny wciąż na walizkach

Trwa rozbudowa dawnego kinoteatru "Grunwald" przy ul. Warszawskiej w Toruniu. Będzie tu się mieścić główna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.

- Wszystko odbywa się zgodnie z planem - zapewnia Anna Wołek, dyrektorka KPITM.

Na razie budowlańcy opierają się na projekcie technicznym. Wkrótce z desek kreślarskich (albo raczej monitorów komputerowych) poznańskiej pracowni architektonicznej "Sound and Space" Roberta Lebiody zejść ma ostateczny, kompletny obraz tego, jak wyglądać będzie dawny "Grunwald" po rozbudowie. Pracownia "Sound and Space" specjalizuje się w projektowaniu obiektów, w których szczególnie ważna jest akustyka. Firma brała udział między innymi w pracach nad akustyką sal koncertowych Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu zaprojektowanego przez jedną z czołowych polskich pracowni architektonicznych Kuryłowicz and Associates.

Po długich staraniach

Przypomnijmy. Samorząd województwa kupił dawny wojskowy kinoteatr przy ul. Warszawskiej na potrzeby Teatru Muzycznego. Po długich staraniach o dotacje i poszukiwaniach wykonawcy remont i rozbudowę obiektu powierzono konsorcjum grudziądzkich firm: JPD sp. z o.o., Zakład Budowlany "Krupiński" oraz "Clima Komfort" sp. z o.o. Firmy weszły na plac budowy zeszłego lata.

Jak będzie wyglądać "Grunwald" po generalnej przebudowie? Na kompletny projekt wciąż jeszcze czekamy.

Z "Grunwaldu" niezmienione (ale, oczywiście, odnowione) pozostać mają dwie zewnętrzne ściany: od ulicy Warszawskiej i od Woli Zamkowej. Gruntownie zmienią się wnętrza. Powstanie scena obrotowa, będą nowoczesne urządzenia sceniczne. Na widowni zmieści się ponad 700 foteli. W przebudowanym gmachu, poza sceną, jej zapleczem, salami prób i biurami, znajdą się pokoje hotelowe dla grających gościnnie aktorów. Wiele detali i przedmiotów z dawnego wystroju i wyposażenia kinoteatru ma zostać zachowanych i wyeksponowanych. Remont i rozbudowa ma kosztować ponad 27 min złotych. Z tego ponad połowa pochodzi z dotowanego przez UE Regionalnego Programu Operacyjnego, a reszta to wkład własny samorządu województwa.

Winda w marcu

Tymczasem pod koniec zeszłego roku, z bez mała rocznym poślizgiem Impresaryjny Teatr Muzyczny wrócił do swojej pierwszej siedziby w Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej. Remont w zabytkowym, barokowym obiekcie był częścią programu "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO", dotowanego przez Unię Europejską. Scena, która początkowo znajdowała się w Sali Złotej pałacu, przeniesiona została piętro wyżej. Sala Złota natomiast ma służyć jako reprezentacyjne pomieszczenie wykorzystywane przez Urząd Marszałkowski na różnego typu uroczystości.

Dyr. Anna Wołek przyznaje, że choć oddany z opóźnieniem, obiekt wciąż wymaga poprawek. Nie działa też jeszcze winda dla mniej sprawnych.

- Trwa budowa szybu windy, co jest o tyle skomplikowane, że ściana, przy której szyb powstaje, nie jest równa - mówi Anna Wołek. - Winda powinna zostać oddana do użytku pod koniec marca. Cieszę się, że mimo tych mankamentów widzowie chętnie do nas przychodzą.

Docelowo Teatr Muzyczny będzie miał dwie siedziby - główną przy ul. Warszawskiej i mniejszą, z salą kameralną, w Pałacu Dąmbskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji