Artykuły

Kraków. Oświadczenie Teatru Barakah

Oświadczenie Teatru Barakah w sprawie sytuacji teatrów nieinstytucjonalnych, kin studyjnych, galerii sztuki.

Drodzy Widzowie, Szanowni Państwo,

zdajemy sobie sprawę z faktu, że zdrowie jest najważniejsze i stawiamy je na pierwszym miejscu. W debacie publicznej poruszane są jednak także różne inne tematy związane z obecną wyjątkową sytuacją i my, jako teatr nieinstytucjonalny czujemy się w obowiązku, by zabrać głos w imieniu naszych pracowników oraz im podobnych, artystów i nas, a także z myślą o wszystkich miejscach takich jak Teatr BARAKAH.

Nasz teatr prowadzony jest przez fundację i nie ma stałych dotacji. Utrzymujemy się jedynie z finansów pozyskanych w ramach konkursów ofert. W związku z tym, że nie są one wystarczające, zespół techniczny i administracyjny zatrudniamy na umowy zlecenia. Zatem wynagrodzenie kilkunastu naszych pracowników jest uzależnione od wypracowanych przez nich godzin. Gdy teatr jest zamknięty, tych godzin jest zero... Mamy świetny skład, który tworzyliśmy od długiego czasu, ale teraz nie mamy jak naszym pracownikom, którzy pracują na godziny, zapłacić, by zapewnić im podstawowe utrzymanie. Poczucie obowiązku wobec oddanych pracowników odbija się od ściany niemocy i jest to dla nas bardzo trudna sytuacja. Takich pracowników są w Polsce tysiące. Wyobraźcie sobie Państwo, że teraz, gdy wszyscy powinniśmy siedzieć w domach i mieszkaniach, tysiące młodych ludzi na gwałt szuka dorywczej pracy, by mieć na czynsz i jedzenie!

Słyszymy, że planowane są zawieszenia kredytów, jakieś ulgi dla przedsiębiorców, dodatki dla biznesu. Super! Zatem pytamy naszego Pana Ministra Profesor Piotr Gliński, co przewidziane jest dla nas? Dla teatrów nieinstytucjonalnych, dla kin studyjnych, dla galerii sztuki, a co za tym idzie dla naszych pracowników i tysięcy artystów, którzy utrzymują się jedynie za honoraria z odbytych spektakli czy koncertów (prosimy Państwa o powstrzymanie się od komentarzy o wypłatach za udział w serialach czy reklamach, jest wielu aktorów, którzy w serialach i reklamach nie grają, tylko w teatrach i tylko o dzieło, to o nich wszystkim nam chodzi). Jesteśmy teatrem, w którym odbywa się ponad 200 wydarzeń kulturalnych rocznie, ale nie, nie jesteśmy zabezpieczeni na taką okoliczność. Czy Pan Minister ma jakiś pomysł? Jakiś plan? Przerwaliśmy próby do przygotowywanej na marzec premiery "Innych Ludzi" na podstawie książki Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Gorczyńskiego, przy której prawie dwa miesiące ciężko pracował zespół artystów. W obecnej sytuacji premiera została przesunięta, a tym samym wstrzymane honoraria

Co nam pozostaje w tym trudnym dla wszystkich czasie? Namawiamy wszystkich do #zostanwdomu, dlatego też będziemy dla Państwa regularnie udostępniać w Internecie filmy i trailery z naszych spektakli, będziemy przenosić odwołane wydarzenia artystyczne w sferę online oraz będziemy prezentować materiał zarejestrowany przy pracy nad spektaklem "Inni Ludzie".

Tomasz Karolak powiedział w wywiadzie dla Gazeta Wyborcza: "Obecną sytuację teatrów można próbować porównać na razie tylko z tą z okresu dwutygodniowej żałoby po katastrofie smoleńskiej dokładnie dziesięć lat temu. Po tamtych dwóch tygodniach przerwy sceny w Warszawie odbudowywały frekwencje przez rok, poza stolicą szybciej - mówi Gazeta.pl i o najbliższych tygodniach mówi: Plan był taki, że mieliśmy każdego dnia grać jeden, a nawet dwa spektakle. Jesteśmy na etapie weryfikacji liczb, ale straty mogą wynieść nawet 300-400 tys. złotych. Działamy na własny koszt, choć szczęśliwie mamy zagwarantowaną dotację miasta, przyznaną w konkursie. To nas nie uwalnia jednak od kosztów stałych. Utrzymanie siedziby kosztuje i było to możliwe, gdy graliśmy, teraz pojawia się problem zapłacenia czynszu. Bez dochodów będzie nam trudno uiścić całość opłaty w przyszłym miesiącu".

Temat stałych kosztów dotyczy również Teatru BARAKAH i wielu innych teatrów nieinstytucjonalnych wynajmujących swoje siedziby

Tak jest, proszę Państwa! Pamiętajmy o tym, jak już wszystko się uspokoi i nie zapominajmy, planując przyszłość, bo warto działać jednocześnie na wielu frontach, zróbmy wszystko dla chorych, nie zapominajmy o zdrowych.

Życzymy Państwu zdrowia i wytrwałości. Damy radę!

Teatr BARAKAH

Ana Nowicka - dyrektor Teatru BARAKAH

Monika Kufel - prezes Fundacji Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH

Anna Wyrwik - koordynator pracy artystycznej

P.S.

Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z artykułem Marty Koryckiej i Justyny Bryczkowskiej w Gazeta Wyborcza - https://tiny.pl/tblwd

oraz artykułem Mateusza Witczaka w Polityka - https://tiny.pl/tblwj

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji