Artykuły

Łódź. Spektakle, koncerty i spacery bez wychodzenia z domu

Premiera spektaklu "Fabryka Muchołapek", koncerty łódzkich filharmoników i spacery wideo po Ogrodzie Botanicznym - to kilka propozycji, jakie instytucje w Łodzi przygotowały dla odbiorców przed komputerami, którzy - zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi - powinni pozostać w domu.

- W piątek, 20 marca, o godzinie 21.00 zapraszamy do obejrzenia premiery on-line spektaklu "Fabryka muchołapek" w reżyserii Andrzeja Barta, który będzie dostępny na stronie naszego teatru www.nowy.pl i na kanale Kocham Łódź na serwisie YouTube pod linkiem: https://youtu.be/8k2Ypew7sWc. "Fabryka

Muchołapek" to dokonana przez Andrzeja Barta teatralna adaptacja jego słynnej powieści pod tym samym tytułem - poinformował PAP Kuba Galczak z działu marketingu Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.

Bohaterem "Fabryki muchołapek" jest Chaim Rumkowski - przewodniczący Starszeństwa Żydów w Litzmannstadt Getto. Na scenie Teatru Nowego pokazany został jego fikcyjny proces, w którym świadkami byli mieszkańcy getta. Przed publicznością pojawia się "tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony adwokat", a przede wszystkim świadkowie, którzy - aby opowiedzieć o wydarzeniach, związanych z postacią Rumkowskiego - przybywają z zaświatów.

"To spektakl o człowieku, który jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego świata. Do tej postaci przymierzałem się wiele lat, opowiedziałem o niej najpierw w książce, potem w słuchowisku, myślę też do realizacji filmu o nim" - mówił Andrzej Bart przed premierą spektaklu.

Teatr Nowy zaprasza także do obejrzenia filmu dokumentalnego o legendarnym fotografie Kazimierza Dejmka - Jerzym Neugebauerze. Fotografował on wszystkie spektakle i próby teatralne Dejmka, który był niezwykle barwną, ale i trudną we współpracy osobowością. Dzięki ich współpracy powstały fotografie dokumentujące historię dyrekcji Dejmka nad jedną z najlepszych scen teatralnych w Europie. Jedną z najsłynniejszych prac Neugebauera była sesja z Arturem Rubinsteinem, tańczącym oberka na swoim dawnym podwórku. Film można oglądać na stronie Kocham Łódź na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=i4IgFqc1HP0.

Zmuszona do odwołania koncertów, warsztatów i innych wydarzeń Filharmonia Łódzka również przeniosła się - w miarę możliwości - na Facebook i kanał YT, gdzie sukcesywnie zamieszczać będzie fragmenty koncertów i relacje z najciekawszych wydarzeń w swojej siedzibie przy ul. Narutowicza.

- Zapraszamy też na kanał Filharmonii Łódzkiej w serwisie Spotify. Dla melomanów przygotowaliśmy playlistę z utworami, które miały zostać wykonane u nas podczas koncertów do końca marca. Zachęcamy do wysłuchania ich w znakomitych wykonaniach, a już wkrótce - jak wierzymy - także na żywo - podkreśliła Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.

Obok ofert kulturalnych pojawiają się również edukacyjne. Na stronie botaniczny.lodz.pl już można oglądać pierwszy odcinek z zapowiadanego cyklu wirtualnych spacerów po łódzkim Ogrodzie Botanicznym oraz Palmiarni. Obie placówki są obecnie nieczynne, więc to jedyny sposób, aby np. zobaczyć pierwsze zwiastuny wiosny.

- Tematem pierwszego spaceru, na który zaprasza kierowniczka Działu Roślin Ozdobnych Małgorzata Słabiak, są najwcześniej kwitnące wiosną krzewy w Ogrodzie Botanicznym. Prezentowane są zarówno gatunki dosyć popularne - dereń jadalny, leszczyna pospolita czy wawrzynek wilczełyko - jak i rośliny bardziej egzotyczne, rzadko spotykane w ogrodach - abeliofylum koreańskie, zimokwiat wczesny, morela japońska czy kalina wonna - zapowiedziała Maria Kaczmarska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji