Artykuły

Częstochowa. Deszcz wśród laureatów Nagrody Prezydenta

Koncert Galowy Dni Częstochowy jest już tradycyjnie momentem ogłoszenia zdobywców Nagród Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury i tytułów Mecenasa Kultury. Dziewięć nazwisk twórców i dwie nazwy instytucji poznaliśmy w poniedziałkowy [28 sierpnia] wieczór. Wśród laureatów jest Katarzyna Deszcz [na zdjęciu], była dyrektor Teatru im. Mickiewicza.

Nagrody artystyczne są nagrodami finansowymi, w tym roku w wysokości 3000 zł - mówi Józef Figiel z wydziału kultury i sztuki UM. - Przyznawane są od 1991 roku i do roku ubiegłego otrzymało je 68 osób.

Kandydatury do nagród zgłaszają w pięciu kategoriach twórczych instytucje i organizacje kultury miasta. Laureatów wyłaniają komisje powołane przez prezydenta Częstochowy.

Propozycje przedsiębiorstw finansowych, gospodarczych i innych, które w minionym roku wykazały się szczególną szczodrością wobec miejskich przedsięwzięć kulturalnych, przedkładają instytucje te imprezy organizujące. Ostateczną decyzję co do wyboru zdobywców tytułu podejmuje prezydent miasta. Tytuł Mecenasa Kultury przyznawany jest od roku 1997. Od 2000 roku związana jest z nim statuetka autorstwa Jerzego Filipa Sztuki.

Laureaci Nagrody Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury:

Katarzyna Deszcz

Reżyser, realizatorka warsztatów dramatopisarskich oraz międzynarodowych projektów teatralnych; współzałożycielka Stowarzyszenia Teatr Mandala. W latach 2003-2006 pełniła funkcję dyrektor naczelnej i artystycznej Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jest laureatką "Złotej Maski" w kategorii reżyserii.

Marian Piotr Rawinis

Pisarz, autor 25 różnorodnych gatunkowo i tematycznie powieści, m.in. 16-tomowego cyklu pt. "Saga rodu z Lipowej". Redaktor i wydawca słownika biograficznego "Kto jest kim w Częstochowie". Obecnie jest redaktorem naczelnym częstochowskiego dwumiesięcznika kulturalnego "Aleje 3". W 2005 r. za książkę pt. "Martwa natura z księżycem" nagrodzony został w ogólnopolskim konkursie na współczesną powieść kryminalną.

Juliusz Sętowski

Doktor nauk humanistycznych, historyk, biograf. Od wielu lat prowadzi badania nad dziejami Częstochowy i regionu w XIX i XX wieku. Niezwykle aktywnie uczestniczy w społeczno-kulturalnym życiu Częstochowy, działając w różnych stowarzyszeniach. W plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej" otrzymał tytuł Twórcy Roku 2005, a jego publikacja "Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny" stała się Wydarzeniem Kulturalnym Roku 2005.

Henryka Zasempa-Kozera

Pianistka, pedagog, kierowniczka sekcji fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Jest prezesem częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. W 2006 r. obchodzi jubileusz czterdziestolecia pracy artystycznej i pedagogicznej.

Karolina Ściegienny

Malarka i rzeźbiarka. Dzieła artystki można oglądać m.in. w częstochowskim Muzeum Archidiecezjalnym, w zbiorach oo. franciszkanów w Krakowie, w częstochowskim Pałacu Ślubów. Od lat aktywnie uczestniczy w częstochowskim życiu kulturalnym.

Jacek Łydżba

Grafik, malarz, autor projektów okładek, ilustracji książkowych, plakatów. W 2004 r. został zastępcą dyrektora Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest współzałożycielem i członkiem Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Od lat angażuje się w realizację ważnych dla miasta przedsięwzięć kulturalnych.

o. Nikodem Kilnar

Prezes działającego od 1999 r. Stowarzyszenia "Kapela Jasnogórska", promującego muzykę pochodzącą ze zbiorów jasnogórskiego klasztoru. Niezwykle cenną, realizowaną przez Stowarzyszenie "Kapela Jasnogórska", serią wydawniczą jest seria pod nazwą "Jasnogórska Muzyka Dawna".

Maciej Zagórski

Pianista, laureat krajowych konkursów pianistycznych. Występował m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej i z orkiestrą Simfonia Varsovia. Od wielu lat prowadzi społeczną działalność na rzecz środowiska muzycznego Częstochowy.

Eugeniusz Brańka

Organista, chórmistrz, kompozytor i pedagog. W latach 1952-1998 był głównym organistą i chórmistrzem na Jasnej Górze, organizował koncerty i przygotowywał oprawę muzyczną najważniejszych wydarzeń w sanktuarium. Prowadził szeroką działalność pedagogiczną, m.in. w Wyższej Szkole Pedagogicznej, Diecezjalnym Studium Organistowskim, w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Częstochowie.

Zdobywcy tytułu Mecenas Kultury 2006:

Huta Stali Częstochowa

W 2006 r. Huta Stali Częstochowa była głównym sponsorem XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Sfinansowała m.in. organizację koncertu inauguracyjnego festiwalu. Huta Stali Częstochowa wspierała także w minionym sezonie działania Teatru im. Adama Mickiewicza, przyczyniając się m.in. do realizacji I Międzynarodowych Spotkań Teatralnych.

Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze

Jesienią 2005 r. Muzeum Częstochowskie podjęło się wspólnie z innymi instytucjami kultury organizacji wystawy pod nazwą "Jasna Góra w dobie potopu. Sanktuarium Matki Bożej za Wazów (1587-1668)". W realizację tego szczególnego przedsięwzięcia w istotny sposób włączył się klasztor jasnogórski. Dzięki temu wystawa stała się ważnym wydarzeniem artystycznym, o ogromnych walorach historycznych i poznawczych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji