Artykuły

Warszawa. U-jazdowski online

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest czasowo zamknięte dla zwiedzających, zachęca więc do kontaktu ze sztuką z domu.

Kino w Zamku Ujazdowskim, choć zamknięte, działa nadal online, rekomendując na stronie www.u-jazdowski.pl/kino filmy eksperymentalne i artystyczne oraz treści, których nie można pokazać w sali kinowej - na przykład internetowe projekty interaktywne.

Dzięki współpracy z Mubi i Europa Cinemas, jako pierwsze w Warszawie, umożliwia skorzystanie z darmowego trzymiesięcznego dostępu do platformy prezentującej filmy festiwalowe, kino niezależne i eksperymentalne. Tytuły, które można obejrzeć online, zmieniają się cyklicznie, w jednym czasie jest ich około trzydziestu. Żeby skorzystać z trzymiesięcznego okresu próbnego dla nowych użytkowników, należy zarejestrować się na stronie https://mubi.com/u-jazdowski.

Internetowe archiwum rejestracji spektakli i performansów, które było integralną częścią wystawy "Inne tańce", dostępne na stronie www.innetance.u-jazdowski.pl, zawiera blisko 60 dokumentacji najważniejszych dokonań rodzimego środowiska eksperymentu teatralnego i tanecznego ostatnich lat. Znajdują się w nim dokumentacje performansów m.in. Agnieszki Kryst, Ramony Nagabczyńskiej, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Magdy Ptasznik, Pawła Sakowicza, Anny Smolar, Marii Stokłosy, Weroniki Szczawińskiej, Izy Szostak, Cezarego Tomaszewskiego, Wojtka Ziemilskiego, Marii Zimpel, Marty Ziółek.

"Obieg" to dwujęzyczny internetowy kwartalnik poświęcony kulturze i sztuce, dokumentujący teraźniejszość sztuki w wymiarze globalnym. Łączy krytykę, pogłębione teksty teoretyczne, nieakademickie poszukiwania, eseje i obrazy. Od 2016 roku ukazało się czternaście numerów. Najnowszy - "Euforia i znużenie. Ukraińska sztuka i społeczeństwo po 2014 r." - poświęcony jest współczesnej sztuce Ukrainy.

Internetowy magazyn "The Residents" zawiera wywiady z artystami i kuratorami z całego świata, którzy mieszkali i pracowali w Centrum Sztuki Współczesnej, a także z artystkami, które dzięki U-jazdowskiemu spędziły czas na rezydencji w Palestynie: Karoliną Grzywnowicz, Joanną Rajkowską i Jaśminą Wójcik. Ich prace prezentowane będą na wystawie "Codzienne formy oporu", której otwarcie nastąpi - mamy taką nadzieję - jeszcze w tym roku.

Nie ruszając się z domu, można przenieść się do Zamku i uczestniczyć w oprowadzaniach online i warsztatach, publikowanych w mediach społecznościowych. "Sztuka z perspektywy...", "Kreatywność w szkole", cenione przez najmłodszych odwiedzających "Smykowizje" oraz cykl oprowadzań w języku angielskim "Let's Talk About Art" to tylko niektóre z działań, które zostały przeniesione teraz do internetu. Szczególnie zachęcamy do wirtualnego odwiedzenia wystawy Kornelii Dzikowskiej "Próba sił", po której oprowadza sama autorka. Opowiadając o swojej instalacji site-specific, zostawia przestrzeń do interpretacji i budowania własnych skojarzeń.

W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ruszył nowy projekt dla dzieci i rodziców - "Bohaternia". To miejsce spotkań z książkami i bohaterkami oraz bohaterami, którzy w nich żyją. To również platforma dla pasjonatów książek. Zachęcamy do śledzenia strony Bohaternia na Facebooku, gdzie znajdziecie różne ciekawostki, aktywności i opowieści.

Na kanale YouTube U-jazdowskiego dostępne są dokumentacje wideo wystaw, rejestracje spotkań, filmowe wizytówki artystów, którzy przebywali tu na rezydencjach twórczych.

Na stronie internetowej www.u-jazdowski.pl znajdują się też dokumentacje fotograficzne, wideo oraz przewodniki w formie pdf do pobrania z wystaw, performansów i prezentacji młodych artystów w cyklu Project Room.

Zostańcie w domu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji