Artykuły

Z teatralnego fotela nad Skrwę

Aktorzy Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku okres przymusowej rozłąki z widzami rekompensują sobie spotkaniami w mediach społecznościowych. Najmłodsza publiczność słucha bajek, starsza - poezji Władysława Broniewskiego w interpretacji członków zespołu. W czasie, gdy teatr nie gra, Henryk Jóźwiak postanowił powrócić do jednej ze swoich ulubionych form, czyli teatru jednego aktora. Przygotowuje fabularyzowany monodram na podstawie "Tryptyku Rzymskiego" Karola Wojtyły. Wirtualna premiera odbędzie się 18 maja - pisze (sza) w Tygodniku Płockim.

Jóźwiak [na zdjęciu] podkreśla, że monodram daje aktorowi możliwość samodzielnego wyboru tekstu. - Ponieważ nie mogę spotkać się z publicznością na widowni, postanowiłem zaproponować inny rodzaj przekazu. W tym trudnym okresie nasi widzowie sięgają o wiele częściej do mediów społecznościowych - mówi.

W 2013 roku w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego przygotował "Trans-Atlantyk" na postawie prozy Gombrowicza. Reżyserował film "Pieśń o Faustynie - Miłosierdzie drugie imię Miłości", nagrany z okazji Światowych Dni Młodzieży przez zespół muzyczny Bemolla. Teraz zamierza sięgnąć do podobnej filmowej formy.

"Tryptyk rzymski" Karola Wojtyły został opublikowany wiosną 2003 roku. To rodzaj poetyckiego testamentu papieża, służący refleksji i zamyśleniu. Warto się nad nim zatrzymać szczególnie w okresie pandemii i izolacji. - To wspaniały tekst z przesłaniem, który stawia wiele ważnych pytań o sens trwania, przemijania, cierpienia, cele, jakie sobie wyznaczamy - w tym czasie szczególnie aktualny. Nie będę odgrywał roli kapłana, ale raczej turysty, który idąc, zastanawia się nad życiem - wyjaśnia Jóźwiak.

Jako wędrowiec mówi "Tryptyk rzymski" w różnych przestrzeniach - od teatralnego fotela począwszy. Zdjęcia (Waldemar Lawendowski) kręcone były w okolicach Płocka m.in. nad Skrwą i w bazylice katedralnej. Eksponaty wypożyczyło także Muzeum Diecezjalne. Ścieżkę dźwiękową tworzą nagrania płockiego Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses (m.in. "Panis Angelicus", "Pieta Signiore"). Opiekę artystyczną nad projektem objął dyrektor płockiej sceny Marek Mokrowiecki. Konsultacji teologicznych udzielił proboszcz bazyliki katedralnej, ks. Stefan Cegłowski. Premiera filmu odbędzie się 18 maja na kanale YouTube.

Henryk Jóźwiak poza zawodową sceną zajmuje się Teatrem Remedium Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym odnosi sukcesy na przeglądach ogólnopolskich. Zadebiutował w 1981 roku, w Państwowym Teatrze Dramatycznym w Kaliszu w spektaklu "Mizantrop" Moliera w reż. Bogdana Toszy. Pracował w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Elblągu. W 1992 roku rozpoczął współpracę z Polskim Radiem. W Teatrze Małym we Frankfurcie nad Odrą odbyła się premiera jego monodramu "Sprawa Marmieładowa" według "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Aktor występował też na Festiwalu Teatrów Wschodniej Europy w Schwedt. Wraz z Teatrem Lubuskim grał w moskiewskim Teatrze na Tagance, w Nancy i Paryżu. Został laureatem pierwszego w Polsce Festiwalu Sztuki Słowa zorganizowanego w cyklu "Verba Sacra" w Poznaniu.

Od 1998 roku pracuje w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego. Publiczność zna go m.in. z ról: Dr. Mike'a Connolly'ego we "Wszystko w rodzinie", Dr. Chapmana w "Szczęściarzu" Cooneya, Sekretarza w "Ptaku" Szaniawskiego, Dziennikarza w "Weselu" Wyspiańskiego, Botarda w "Nosorożcu" Ionesco, Gremia w "Poskromieniu złośnicy" Shakespeare'a, Rosenberga w "Rodzinie" Słonimskiego, Ojca w "Dwóch teatrach" Szaniawskiego oraz sztuki "Trzech mężczyzn w różnym wieku" Szymona Bogacza. Na razie wirtualnie przygotowuje z Teatrem Remedium "Uciechy staropolskie" wg scenariusza Kazimierza Dejmka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji