Artykuły

Warszawa. Ogłoszono tytuły książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike

Ogłoszono tytuły 20 książek nominowanych w tym roku do Literackiej Nagrody Nike. Siedmiu finalistów poznamy we wrześniu, a laureata - w pierwsza niedzielę października.

Wśród nominacji do Nagrody Literackiej "Nike" 2020 znajdziemy sporo eseistyki m.in. "W czasach szaleństwa" Magdaleny Grochowskiej (Agora) - eseje o Pawle Hertzu, Dmitriju Fiłosofowie, Jerzym Stempowskim i Helmucie von Moltke, których biografie rysują panoramę wieku XX, "Pusty las" Moniki Sznajderman (Czarne) opowieść o opustoszałych po akcji Wisła wsiach łemkowskich i "Substancję nieuporządkowaną" Adama Zagajewskiego (Znak) - eseje o potrzebie wolności i dobrodziejstwach płynących z przestrzegania prawa. Wśród nominacji znalazły się także eseistyczne tomy "Znikanie" Izabeli Morskiej (Znak), "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć" Tadeusza Sławka (Instytut Mikołowski) oraz "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego (Krytyka Polityczna).

Wśród ubiegających się o Nike książek są także reportaże: "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko (Dowody na Istnienie) to opowieść o internatach, gdzie wychowywane były dzieci odbierane przez władze Kanady rdzennym mieszkańcom kraju. Dochodziło tam do bicia, poniżania i molestowania pensjonariuszy, którzy po latach, jako dorośli ludzie, szukają zadośćuczynienia. "Pianie kogutów, płacz psów" Wojciecha Tochmana (W) przedstawia obraz Kambodży po terrorze Pol Poza i ludobójstwie, które było konsekwencją jego zbrodniczych rządów. Wśród nominacji jest też reportaż historyczny "Płuczki" Pawła Piotra Reszki (Agora) o powojennym rabowaniu grobów pomordowanych Żydów.

Wśród nominowanych książek z dziedziny literatury faktu znalazł się "Dziennik. Jeszcze jedno zdanie" Tadeusza Sobolewskiego (WAB) a także dwie biografie artystek - "Jaremianka" Agnieszki Daukszy (Znak) oraz "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej" (Czerwone i Czarne) Weroniki Kostyrko. Nominowano także "Feluniego" Ewy Kuryluk (WL), trzecią część autobiograficznego tryptyku po "Goldim" i "Frascati" o historii XX wieku i rodzinnych sekretach.

Powieść reprezentowana jest wśród nominacji przez "Stramera" Mikołaja Łozińskiego (WL), który przedstawił historię rodziny żydowskiej z Tarnowa oraz "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka (Powergraph) o rabacji galicyjskiej. Nominowano też "Srebro ryb" Krzysztofa Środy (Czarne), powieść "o rybach i w ogóle o tym, czego nie ma w literaturze i co nie posiadło własnego głosu" - jak podsumowuje sam autor oraz "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady (Znak) o wiejskim domu dziecka prowadzony przez zakonnice.

Wśród tegorocznych nominacji są dwa tomy poetyckie - "Kalendarz majów" Konrada Góry (Biuro Literackie) oraz "Miłość w trybie awaryjnym" Ewy Lipskiej (WL). "Potop" Salci Hałas (WAB) sama autorka określa, jako "poemat prozą", a jego bohaterami są mieszkańcy gdyńskiego osiedla, które likwidowane jest pod budową apartamentowców.

Nagroda Literacka "Nike" przyznawana jest a najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki. W tym roku, z powodu odwołania targów, po raz pierwszy tylko w mediach.

Siedmiu finalistów poznamy na początku września na łamach "Gazety Wyborczej". Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

W jury nagrody w tym roku w jury zasiadają: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący), Szymon Rudnicki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji