Artykuły

Wrocław. Ruszają kina, teatry i sale koncertowe

Trwa znoszenie obostrzeń wprowadzonych przez pandemię koronawirusa. Rząd opublikował wytyczne dla kin, teatrów, sal koncertowych i organizatorów imprez. Jak będą wyglądały wizyty we wrocławskich placówkach kulturalnych?

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie warunków wznowienia działalności instytucji kultury. Od 6 czerwca m.in. kina i teatry będą mogły prowadzić działalność pod warunkiem najwyżej 50-procentowego wypełnienia widowni i przy zachowaniu obowiązku zakrywania nosa i ust.

Dopuszczalna jest też organizacja, promocja lub zarządzanie imprezami takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania. W miejscu odbywania się imprezy nie może znajdować się jednak więcej niż 1 osoba na 4 m kw. (z wyłączeniem obsługi).

We wtorek po południu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Główny Inspektorat Sanitarny opublikowały dokładne wytyczne dla kin, teatrów sal koncertowych i organizatorów imprez.

Epidemia koronawirusa. Do kina w maseczce, na dystans

Obowiązują zakrywanie ust i nosa oraz ograniczenie liczby widzów: placówka ma udostępnić nie więcej niż połowę miejsc na sali, rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Odległości nie dotyczą tych, którzy przyszli z dzieckiem poniżej 13. roku życia czy z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego oraz z osobą, która nie może sama się poruszać. Dystans nie dotyczy też osób razem mieszkających.

Wśród propozycji jest też dzielenie widowni na strefy, przy czym każda z nich może mieć osobne toalety czy punkty gastronomiczne, aby ograniczyć przemieszczanie się osób po obiekcie.

Pracownicy mają mieć środki ochrony i do dezynfekcji rąk. W kasach zaleca się przegrody z pleksi, wskazany jest też dystans w kolejkach. Obowiązkowa jest dezynfekcja dłoni przez uczestników przed wejściem na teren kina czy teatru.

Rekomenduje się wyłączenie z użytku depozytów i palarni, zapewnienie bezdotykowego otwierania drzwi i używanie wind tylko przez rodziny z dziećmi czy osoby niepełnosprawne, starsze i ciężarne. Nie zaleca się używania nadmuchowych suszarek do rąk.

Epidemia koronawirusa. Tylko połowa miejsc dla widzów

W Capitolu na dużej sali będzie mogło zasiąść 350 osób. - Sprzedaż wejściówek zaczęliśmy we wtorek, jeszcze przed ogłoszeniem wytycznych - mówi Konrad Imiela, dyrektor Capitolu. - Po prostu sprzedajemy co drugie miejsce.

W Dolnośląskim Centrum Filmowym w trzech salach łącznie będzie mogło siedzieć "tylko" około 250 osób. - Nie spodziewam się nadmiaru ludzi. Mamy już powoli wakacyjną frekwencję, poza tym wiemy, jakie są jeszcze nastroje i obawy wśród ludzi - mówi Jarosław Perduta z DCF-u. W kinie miejsce wskaże nam obsługa, która zadba o odległość między widzami.

W Kinie Nowe Horyzonty - ruszy 17 czerwca - liczba miejsc dostępnych w salach została ograniczona do 50 proc. Nowy system sprzedaży uniemożliwia zakup dwóch miejsc w bezpośrednim sąsiedztwie, jednak osoby wspólnie zamieszkujące gospodarstwo domowe mogą usiąść obok siebie (zamiany można dokonać tylko w obrębie jednego rzędu). Kino zachęca do zakupu biletów przez internet, będą też działać kasy stacjonarne. Kino rozpocznie działalność pokazem nagrodzonego Oscarem filmu "Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorrentino. Pokaz połączony będzie ze spotkaniem z Jackiem Sutrykiem, prezydentem Wrocławia. Wydarzenie jest częścią popularnego cyklu "Moje filmy", w ramach którego znane wrocławianki i znani wrocławianie opowiadają o swoich ulubionych produkcjach filmowych.

Wrocławski Teatr Współczesny pozostaje na razie w sieci, planuje m.in. kontynuację projektu Teatr Krótkometrażowy, czyli spektakl "Truskawki". Rozpoczyna też próby do spektakli "Nagasaki" i "The Urban Birder", premiery planowane są na wrzesień. Gdyby obostrzenia się utrzymały, to na sali mogłyby zasiąść nie 192 osoby, ale tylko 96.

12 czerwca działalność koncertowa wznawia Narodowe Forum Muzyki. Połowa miejsc w Sali Głównej to około 740, wpuszczonych na koncert zostanie jednak o jakieś 250 mniej. Melomani będą sadzani co kilka krzeseł. Na inaugurację, 12 czerwca, zabrzmią utwory Antonio Vivaldiego, wystąpią soliści i chór NFM oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa oraz NFM Orkiestra Leopoldinum. Dyrygować będzie Jarosław Thiel. Tydzień później, w piątek i sobotę, odbędzie się dwudniowe zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Epidemia koronawirusa. Dyskusyjna biurokracja

Sporo dyskusji budzi punkt mówiący o złożeniu przez uczestnika obowiązkowego pisemnego oświadczenia przy wejściu na imprezę lub wcześniej drogą online, że według swojej najlepszej wiedzy nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. - Żeby to zaświadczenie było w stu procentach wiarygodne, taka osoba musiałaby być tuż po teście z ujemnym wynikiem i samoizolacji obejmującej czas od jego wykonania do wejścia do sali - mówi Jarosław Perduta.

Kolejny kontrowersyjny punkt na liście zaleceń to zbieranie danych osobowych i kontaktowych. Nie jest obligatoryjne, ale rekomendowane; mają ułatwić służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w wydarzeniu. Powinny być przechowywane przez organizatora przez dwa tygodnie. - Będziemy o to prosić, może w formie zostawienia maila czy telefonu, ale nie możemy wymóc tego - dodaje Perduta. - Ciekawe jest to, że żadnych takich zaleceń nie wysuwa się na przykład w stosunku do galerii handlowych - dodaje Imiela.

Wśród zaleceń dla teatrów i ośrodków kultury są przygotowanie w pierwszej kolejności wydarzeń artystycznych w kameralnej obsadzie, adaptacja spektakli repertuarowych oraz programów koncertowych na potrzeby pokazów i koncertów plenerowych i przeprowadzanie poszczególnych działań artystycznych z dostosowaniem odległości 1,5 metra pomiędzy występującymi tam.

Koronawirus w Polsce. Do pracy tylko w pełni sił

W zaleceniach znajdują się też m.in. wietrzenie lub wentylowanie obiektów, sprzątanie stref dla publiczności oraz zaplecza, dostępność środków do mycia i dezynfekcji rąk i organizacja ruchu w placówce umożliwiająca zachowanie wymaganego dystansu między osobami. Istotne pod względem poprawy bezpieczeństwa są zdaniem ministerstwa również widoczne komunikaty informacyjne i sprzedaży biletów online.

Jest nowy szef Opery Wrocławskiej.

Placówkom zaleca się organizację trybu pracy z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego oraz niezbędnej rezerwy kadrowej. Artyści zobowiązani są do wypełnienia oświadczenia na temat stanu zdrowia w momencie przystąpienia do pracy.

Do pracy w kinie mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. W razie niepokojących objawów należy pozostać w domu i zasięgnąć teleporady medycznej. Zalecane są ograniczenie kontaktów między pracownikami, zmniejszenie liczby pracowników korzystających w tym samym czasie z przestrzeni wspólnych i - miarę możliwości - udostępnianie odrębnych pomieszczeń dla pracowników oraz osobnych sanitariatów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji