Artykuły

Poznań. Festiwal Malta na twoim fyrtlu

Mobilny teatr w różnych dzielnicach miasta, dyskusje w Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku, Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 "w czasie zarazy" i potrwa aż do jesieni.

Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

Z mobilną sceną festiwal wjedzie na osiedla na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście, gdzie zagrane zostaną m.in. spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę "Lamę" Szydłowską i performerkę Aleksandrę Bożek-Muszyńską, które odbędą się na wybranych podwórkach. W związku ze zniesieniem części obostrzeń, w sierpniu stanie na Wilczaku festiwalowe miasteczko. W programie m.in. koncerty (np. Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni. Program sceny na Wilczaku, w odpowiedzi na Apel wielkopolskich artystek i artystów, współtworzyć będą twórcy i twórczynie, wyłonieni w ramach otwartego naboru, który nadal trwa.

Generator Malta, program społeczno-artystyczny, przyjrzy się w tym roku społecznym kontekstom wody, ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów i cieków. Na program złożą się m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej o relacji ich mieszkańców z wodą, działania edukacyjno-artystyczne przygotowane przez 4 grupy młodych artystek i aktywistów z poznańskich liceów przeznaczone dla ich rówieśników, wystawy i wycieczki. Projekty realizować będą m.in. Małgorzata Myślińska, Pamela Bożek, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Kolektyw Przepływ, Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba, Poznańska Orkiestra Improwizowana, Kolektyw Bojka, zespół Cukry, Pascal Marquilly i Gustavo Carvalo. Program filmowy odnoszący się do wody z perspektywy katastrofy klimatycznej będzie można śledzić na scenie na Wilczaku.

Forum, czyli coroczne debaty na placu Wolności, zostaną przeniesione do siedziby Fundacji Malta. O przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka rozmawiać będą m.in. Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz. Debaty, które poprowadzą Aleksandra Przybylska, Michał Nogaś i Karolina Lewicka, będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Co w pierwszym kroku Malty?

Terminy poszczególnych projektów będą ogłaszane etapami tak, aby najlepiej uwzględnić kwestie bezpieczeństwa i zdrowia oraz dostosować się do warunków związanych z pandemią. W pierwszym kroku programowym tegorocznej Malty organizatorzy zapraszają na spotkanie, teatr oraz performatywną podróż kajakiem. 24 czerwca o godzinie 10:00 rozpocznie się pierwszy projekt Generatora Malta "Dzikie Strumienie" - Mateusz Kowalczyk podejmie próbę przepłynięcia na zbudowanym z butelek kajaku trzech strumieni: Bogdanki, Różanego Potoku i Strumienia Junikowskiego. Chce zbadać stan tych cieków, zebrać dokumentację fotograficzną odcinków potrzebujących interwencji określonych służb oraz poznać ich walor przyrodniczy - całą podróż, która potrwa od środy do piątku będzie można śledzić na żywo poprzez transmisję w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Tego samego dnia, 24 czerwca, o godzinie 17:00 w siedzibie Fundacji Malta przy placu Wolności odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach Forum. Przemysław Czapliński i Cezary Michalski dyskutować będą o "Pandemii jako źródle kultury". Spotkanie poprowadzi Aleksandra Przybylska, rozmowę będzie można oglądać na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Mobilna scena zaparkuje 25 czerwca na Osiedlu Powstań Narodowych, gdzie o godzinie 18:00 rozpocznie się monodram Krystyny Jandy "Shirley Valentine". Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, całego wydarzenia będzie można posłuchać na żywo na falach Radia Afera 98.6 FM.

24.06, od godz. 10:00, Bogdanka

"Dzikie Strumienie", Mateusz Kowalczyk

24.06, godz. 17:00, Fundacja Malta

Forum: "Pandemia jako źródło kultury"

uczestnicy: Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, prowadzenie: Aleksandra Przybylska

25.06, od godz. 10:00, Różany Potok

"Dzikie Strumienie", Mateusz Kowalczyk

25.06, godz. 18:00-21:00

"Shirley Valentine", Krystyna Janda, Teatr Polonia

26.06, od godz. 10:00, Strumień Junikowski

"Dzikie Strumienie", Mateusz Kowalczyk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji