Artykuły

Szczecin. Kultura odmraża się powoli i przede wszystkim w plenerze

Od 6 czerwca mogą działać kina, teatry czy sale koncertowe. W Szczecinie jednak organizatorzy podchodzą ostrożnie do takiej możliwości. Przedstawienia zobaczymy raczej po wakacjach. Na razie mamy dużo imprez w plenerze.

Czerwiec to w zasadzie końcówka sezonu, jeśli chodzi o działalność teatrów czy sal koncertowych. Przez dwa miesiące teatry działały wyłącznie w sieci, musiały odwołać swoje premiery wiosenne, odbywały się tylko próby wirtualne. Trzeba było zmienić plany repertuarowe, a otwarcie placówek było wielką niewiadomą. Dlatego większość teatrów zaczęło już myśleć o przyszłym sezonie, a otwieranie się w czerwcu na około trzy tygodnie nie ma większego sensu.

PRZED NOWYM SEZONEM

Teatr Współczesny przygotowuje się do nowego sezonu i zaprasza po wakacjach. Teatr Polski chce wrócić do tradycyjnej pracy w sierpniu, Teatr Lalek Pleciuga i Teatr Kana kończą projekty wirtualne i też pracują nad przyszłym sezonem. Natomiast na wakacje się szykuje Teatr Piwnica przy Krypcie, który zamierza realizować cykl Teatr w plenerze na dziedzińcu zamkowym. 3 i 11 lipca będzie można zobaczyć przedstawienie "Kolega Mela Gibsona", 17 i 18 lipca "Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)", 27 i 28 lipca "Będzie dobrze, Cohen". Będą też spektakle dla dzieci i Impro z krypty: 5 lipca "Ślimak", 10 lipca "Klub Komediowy Impro z Krypty -Wieczór improwizacji teatralnej", 19 lipca "Improbajka -Spektakl teatralny dla dzieci od 4 lat".

W najbliższą sobotę o godz. 17 na Jasne Błonia zapraszają aktorzy szczecińskich teatrów na akcję performatywną "Przerwany sezon".

- W dobie kryzysu epidemicznego, środowisko na co dzień związane z działaniami kulturalnymi zamarło, sezon został przerwany, a zaplanowane działania wstrzymane. W odpowiedzi na powstałą lukę w życiu kulturalnym szczecinian, powołaliśmy Kryzysową Grupę Teatralną, która wzięła na warsztat temat działań twórczych w dobie epidemii i już w najbliższą sobotę podejmie próbę alternatywnego zakończenia "Przerwanego Sezonu" artystycznego - zapowiadają artyści.

CO BĘDZIE PO WAKACJACH?

Opera na Zamku zorganizowała koncert plenerowy na Cmentarzu Centralnym "Tym, którzy nie powrócili z morza", ale więcej działań nie planuje w tym sezonie.

- Cały czas pracuj emy nad nowym repertuarem, który będzie po wakacjach - mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku. - Wszystko zależy od tego, jak będzie się rozwijała sytuacja. Jeżeli będzie pozytywna, to chcielibyśmy grać te rzeczy, które cieszą się u nas niesłabnącą popularnością i które spowodowały, że Opera na Zamku zaczęła być rozpoznawalna w całej Polsce i nie tylko.

Na pewno z Jerzym Wołosiukiem, dyrektorem artystycznym Opery na Zamku, uczynimy wszystko, żeby ten repertuar był intrygujący dla wszystkich.

Teatr Rozmaitości Gwitajcie podczas wakacji w wybranych terminach zaprasza na spotkania na Zamku Książąt Pomorskich, a także w nadmorskich miejscowościach. Szczecińska filharmonia już dzień po ogłoszeniu możliwości otwarcia się dla widzów zdecydowała, że w tym sezonie tego nie zrobi.

- W związku z dynamicznie zmieniającymi się uwarunkowaniami i wytycznymi zdecydowaliśmy, że w trwającym sezonie artystycznym (czyli do końca czerwca) w budynku filharmonii nie będą odbywały się koncerty z udziałem publiczności. Wydarzenia zaplanowane na czerwiec nie odbędą się - zapowiada Katarzyna Pla-ter-Zyberk z Filharmonii im. Karłowicza.

Filharmonia zorganizowała tylko Święto Muzyki, objeżdżając szczecińskie szpitale i grając dla nich muzykę na żywo.

KINA GRAJĄ BEZ PRZERWY

Kina nie mają przerwy wakacyjnej, więc będą się starały wrócić do działalności, ale nie wiadomo kiedy. Kino Pionier wróciło 19 czerwca i prezentuje

podobną ilość seansów, jak przed pandemią. Ruszyły też Zamkowe Noce Filmowe na zamkowym dziedzińcu.

Natomiast multipleksy są uzależnione od decyzji centralnych. Każda sieć zrobi to w innym terminie. Multikino i Helios planują otwarcie swoich kin 3 lipca.

W Szczecinie można już oglądać wystawy. Muzeum Narodowe otworzyło cztery gmachy. Zamknięte jest Centrum Dialogu Przełomy i gmach główny przy Wałach Chrobrego. Zamek Książąt Pomorskich wraz z otwarciem zaprosił na premierową wystawę w Galerii Gotyckiej, a Trafostacja Sztuki jedną premierową wystawę otworzyła, a drugą planuje na czwartek. Jeśli chodzi o koncerty, ruszyły przede wszystkim plenerowe. W najbliższy weekend muzyki będzie można posłuchać na Łasztowni, gdzie zagra zespół my z delty. Małe kameralne koncerty w klubie odbyły się w ramach Szczecin Jazz.

Zapowiada nam się za to festiwal, trochę przesunięty w czasie. Baltic Neopolis Orchestra na przełomie czerwca i lipca zapowiada festiwal z muzyką klasyczną, który miał się odbyć w maju. Festiwal będzie się odbywał od 29 czerwca do 5 lipca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji