Artykuły

Kraków. Książki Petera Handkego znów będą dostępne w Polsce

Dzieła Petera Handkego zostaną wydane przez krakowskie wydawnictwo Eperons-Ostrogi. W planach jest publikacja aż dziesięciu książek noblisty, w tym słynnego dramatu "Publiczność zwymyślana" czy najnowszej powieści "Drugi miecz".


W październiku ubiegłego roku uwagę polskich czytelników w naturalny sposób przyciągnęła Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. W dwa miesiące sprzedało się milion egzemplarzy jej książek. Mniej znany w naszym kraju Peter Handke, który równolegle otrzymał nagrodę (Tokarczuk przyznano Nobla za 2018, Handkemu - za 2019 r.), pozostawał trochę w cieniu.


Problem polegał na tym, że nawet ci, którzy chcieli zapoznać się z twórczością wybitnego dramatopisarza, mieli z tym kłopot. Dzieła drugiego noblisty były w Polsce niemal nie do zdobycia. Te, które dotychczas wydano, momentalnie wyprzedały się na aukcjach internetowych tuż po ogłoszeniu nazwiska laureata. Ci, którzy nie znali tekstów Handkego, musieli szukać jego książek w bibliotekach, antykwariatach bądź czekać na to, aż znów zostaną wystawione na jakiejś aukcji.


Teraz książki Handkego znów będą u nas dostępne. Jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa Eperons-Ostrogi ma się ukazać aż dziesięć dzieł noblisty. Opublikowane zostaną nie tylko wznowienia, ale także książki dotąd u nas niepublikowane. "Mimo przyznania Peterowi Handkemu najważniejszej spośród nagród literackich w Polsce nie wznowiono wydań żadnego z publikowanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat utworów, co po wyróżnieniu pisarza w 2019 roku miało miejsce na całym świecie" – komentowała dla serwisu Booklips Magdalena Chrobok, redaktorka naczelna serii niemieckojęzycznej wydawnictwa.


Na początek zaplanowano publikację czterech tekstów: "Powitanie rady nadzorczej", "Pełnia nieszczęścia", "Pewnej ciemnej nocy wyszedłem z mojego cichego domu" i "Krótki list na długie pożegnanie". Następnie - prawdopodobnie jesienią bądź zimą - wydane zostaną takie teksty jak "Kaspar", słynna "Publiczność zwymyślana", eseje z tomu "Jestem mieszkańcem wieży z kości słoniowej", "Wielki upadek", "Kali" oraz najnowsza powieść noblisty - "Drugi miecz" - która po niemiecku ukazała się już po Noblu, w lutym 2020 r.


Magdalena Chrobok: "Niekwestionowanym argumentem przemawiającym za wydaniem dzieł Handkego pozostaje oczywiście różnorodność, innowacyjność i refleksyjność jego utworów, dzięki którym każdy z tekstów interpretujemy na różne sposoby i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czym zaskoczy nas kolejny tytuł”.


Wydawnictwo Eperons-Ostrogi zostało założone w 2014 roku. Koncentruje się na wydawaniu francuskojęzycznej humanistyki (m.in. dzieł Marcela Prousta, Gilles'a Deleuze'a i Michela Foucaulta), oraz na wspieraniu sztuki przekładu.


Enfant terrible z Noblem


Peter Handke jest laureatem licznych nagród, m.in. im. Hauptmanna, Büchnera czy Kafki, a także Międzynarodowej Nagrody Ibsenowskiej. Przyznanie mu Literackiej Nagrody Nobla spotkało się jednak z mieszanym odbiorem. Przeciwko nagradzaniu Handkego protestowali m.in. amerykański PEN Club, Bośniacy, Slavoj Żiżek i Salman Rushdie.


Opór budziły wypowiedzi literata odnoszące się do wojny w Jugosławii.


W latach 90. pisarz opowiedział się po stronie Serbów, ich los porównując do losu Żydów w czasach Holocaustu (za które to sformułowanie później przepraszał). Podważał również fakt ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie w 1995 r. Serbowie zamordowali 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców.


Podczas procesu przywódcy Serbów, zbrodniarza wojennego Slobodana Miloszevicia, został wezwany jako świadek przez jego obrońców. Handke nie stawił się w sądzie, za to w 2006 r. pojawił się na pogrzebie Miloszevicia. Teatr Comédie-Française odwołał produkcję jego sztuki, a niemieccy politycy zablokowali przyznanie mu prestiżowej Nagrody Heinricha Heinego.


Handke swoje poglądy tłumaczył miłością do Jugosławii, kraju swojej matki. - Jestem pisarzem, a nie sędzią - mówił. - Jestem miłośnikiem Jugosławii, nie tyle Serbii, ile Jugosławii. I chciałem towarzyszyć mojemu ulubionemu europejskiemu państwu w momencie upadku - mówił o pogrzebie Miloszevicia.


Szwedzcy dziennikarze zapowiadali, że podczas tygodnia noblowskiego można spodziewać się licznych protestów przeciwników Handkego. Jednak poza kilkoma incydentami - m.in. kłótnią noblisty z dziennikarzem podczas jednej z konferencji prasowych w Sztokholmie - wręczenie mu nagrody przebiegło bez zakłóceń.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji