Artykuły

Wrocław. Premiera „Pieśni, których nie usłyszysz” Teatru ZAR w czwartek w internecie

Wrocławski Teatr ZAR pokaże się w internecie. Platforma TeatrZAR.net ruszy w czwartek wraz z premierą pierwszego odcinka „Pieśni, których nie usłyszysz”, poświęconego gruzińskim tradycjom śpiewu polifonicznego – poinformowała PAP rzeczniczka Instytutu im. J. Grotowskiego Katarzyna Spychała.

W każdy czwartek - aż do połowy października - widzowie będą mogli obejrzeć nagrania poświęcone źródłom, inspiracjom i historii Teatru ZAR, związanego z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Z kolei w piątki od 25 września do 16 października dostępne będą "Lekcje" pod wspólnym hasłem "Spotkania w dźwięku".

Teatr przygotowuje również prezentację specjalnej wersji spektaklu "Anhelli. Skowyt", którego teatralny pokaz przerwała pandemia. Odbędzie się ona 24 października.

Spychała poinformowała, że prezentowany na platformie TeatrZAR.net program edukacyjny został podzielony na odcinki w ramach cykli "Źródła" i "Konteksty" oraz "Lekcje". "Cotygodniowe wykłady i spotkania z twórcami będą dotyczyły źródeł kulturowych i metod pracy teatralnej oraz technik głosowych. Należą do nich: tradycje wokalne basenu Morza Śródziemnego, gruzińskie polifonie, śpiew modalny oraz prawosławne irmosy" - wskazała rzeczniczka.


Twórcy platformy TeatrZAR.net podkreślają, że będzie ona nie tylko czasowym pomostem łączącym teatr z widzami w czasie pracy teatrów w nowym reżimie sanitarnym, ale też platformą działającą w sposób ciągły. Archiwum teatru będzie dostępne bezpłatnie, a nagraniom towarzyszyć będą listy dialogowe i komentarze w formie napisów. Tam, gdzie to będzie możliwe, dostępna będzie audiodeskrypcja.

Powstanie platformy TeatrZAR.net zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji