Artykuły

Twórcza wymiana zdań

- Coś się w Polsce stało w życiu kultury i coraz częściej jest ona postrzegana jako działanie "dla artystów przez artystów". Chciałbym, żeby TVP Kultura była dla wszystkich Polaków, obywateli tego kraju - mówi Krzysztof Koehler, nowy dyrektor kanału.

TVP rusza z nowymi kanałami tematycznymi. Poza TVP Kultura pod nowym kierownictwem będą to także Film, Historia i Rozrywka. - Żadnej popeliny - obiecują w TVP. Nowy dyrektor TVP Kultura gładzi mnie po ramieniu i mówi: - Jestem wykładowcą akademickim i dlatego domagam się poprawnego używania kwalifikatorów. "Kwalifikatorem" jest słowo "cenzura", które padło w moim pytaniu: - Czy jest możliwa cenzura niektórych wypowiedzi artystycznych w TVP Kultura za Pana kadencji? Krzysztofowi Koehlerowi nie podoba się określenie "cenzura", ale przyznaje, że nie będzie dopuszczał na antenę wszystkiego: - Pewne osoby usłyszą ode mnie "przykro mi, nie". Chodzi o propozycje, które będą złe, krzywdzące, agresywne, takie, przed którymi chciałbym chronić np. własną córkę. Np. jeśli ktoś jest satanistą i nakłania do zła. Nie będę ingerował w jego dzieło sztuki, tylko zwyczajnie go nie pokażę. Slogan TVP Kultura to "Twórcza wymiana zdań". Pytam więc Koehlera związanego ze środowiskami konserwatywnymi, m.in. z "Frondą", czy w jego stacji znajdzie się miejsce dla artystów o innym niż katolicki światopoglądzie i czy wyobraża sobie zaproszenie np. Doroty Nieznalskiej. Koehler patrzy na mnie z wyrzutem: - To pytanie jest dla mnie upokarzające i nie chcę dyskutować na takim poziomie. Myślę o kulturze jako o czymś otwartym. Katolicyzm w moim pojęciu nie oznacza lęku, ale otwartość, szukanie i chęć konfrontacji z rzeczywistością. W takim przypadku jak Nieznalska możemy zadać pytanie, czy to sztuka, czy działanie autopromocyjne. Ale w TVP Kultura będziemy stawiać rzetelne i uczciwe pytania o sztukę i wręcz domagać się dyskusji.

Kolejny pomysł Koehlera to "odelityzowanie sztuki": - Coś się w Polsce stało w życiu kultury i coraz częściej jest ona postrzegana jako działanie "dla artystów przez artystów". Chciałbym, żeby TVP Kultura była dla wszystkich Polaków, obywateli tego kraju. Szukam drogi pośrodku pomiędzy utowarowieniem sztuki a jej zadaniem kreowania wartości potrzebnych do życia.

Na najbliższe miesiące TVP Kultura zapowiada m.in. transmisje z Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i pokazy nieemitowanych od dziesięcioleci filmów mistrzów polskiego kina - braci Andrzeja i Janusza Kondratiuków, Stanisława Różewicza czy Janusza Majewskiego ("Telekino"). Wydarzeniem ma być transmisja na żywo ze studia TVP Kultura spektaklu teatralnego "Brzeg - Opole" Joanny Drozdy i Marty Ojrzyńskiej. Poza tym w przyszłości kanał chce stworzyć "talk-show dla inteligentów", w którym największe polskie umysły będą odpowiadać na pytania dotyczące spraw społecznych, od rodziny po kwestie narodowe. - Chcemy spróbować zastosować talk-show jako formę popkulturalną do pogłębionej debaty - zapowiada Koehler.

Poza tym w TVP Kultura co wieczór o godz. 21 także "Wieczór z kulturą", a w nim filmy Petera Greenewaya, Martina Scorsese czy Kazimierza Kutza. W paśmie "Więcej niż fikcja" dalej będziemy oglądać najgłośniejsze dokumenty ze świata i z Polski.

W TVP Kultura pojawili się także nowi prowadzący wieczorne pasmo "Studio Kultura": Agnieszka Szydłowska, Jerzy Sosnowski, Maciej Chmiel, Dariusz Bugalski i Paulina Reiter (redaktorka "Wysokich Obcasów"). Odszedł za to Jacek Żakowski, który w TV 4 będzie prowadził talk-show z Piotrem Najsztubem.

TVP Historia

TVP Kultura już działa. Tymczasem TVP zamierza uruchomić inne kanały tematyczne. Są one dopiero w trakcie powstawania, więc ich naczelni nie chcą i nie potrafią jeszcze zbyt dużo powiedzieć ani o programach, ani o budżetach. Jako pierwszy, jeszcze przed końcem roku, ma ruszyć kanał TVP Historia. Jak zapowiada jego dyrektor Artur Dmochowski, podobnie jak TVP Kultura ma on być dostępny drogą satelitarną i w sieciach kablowych. Na początek kanał będzie nadawał 14 godzin na dobę.

- Przewidujemy wykorzystanie filmów dokumentalnych i materiałów archiwalnych, filmów fabularnych, seriali i miniseriali dokumentalnych, form teatralnych i wreszcie magazynów informacyjno-publicystycznych - mówi Dmochowski. - Główne pasmo złożone będzie w wyważonych proporcjach z własnych produkcji, materiałów archiwalnych i zakupów zagranicznych.

Dmochowski tłumaczy, że jednym z najważniejszych założeń będzie stworzenie odpowiedniej oprawy dla materiałów: - Będą to studia z komentarzami ekspertów, dyskusjami historyków i publicystów na kontrowersyjne tematy. Pozwoli nam to na wykorzystanie nawet mało atrakcyjnych materiałów np. z lat 50. czy 60., które w otoczeniu inspirujących i pogłębiających komentarzy nabiorą nowych walorów świadectw minionego czasu, a może również ze względu na specyficzną poetykę walorów rozrywkowych, np. wystąpień Władysława Gomułki.

TVP Rozrywka

Oczywiście TVP Historia nie ma ambicji zastępowania w kwestii rozrywki innego planowanego kanału tematycznego, czyli TVP Rozrywka.

- Mamy sporo znakomitych pomysłów - chwali się Jarosław Burdek, dyrektor TVP Rozrywka. - Marzy mi się wykreowanie własnego stylu w rozrywce telewizyjnej i jestem przekonany, że jest to zadanie możliwe do wykonania.

Na czym będzie polegać nowy styl? Na odpowiedź musimy poczekać do wiosny przyszłego roku. Jest pomysł, by stacja była kodowana, choć jak mówi Burdek, w tej sprawie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. TVP Rozrywka ma nadawać 24 godziny na dobę. - Tylko kanał nadający całą dobę może poważnie zaistnieć na rynku - mówi Burdek.

W ramówce będzie miejsce na wszelkie formaty rozrywkowe: talk-show, teleturnieje i magazyny rozrywkowe. Będzie także mnóstwo muzyki, kabaretów, seriali i filmów fabularnych. - Żadnej popeliny - obiecuje Burdek. - Tylko rozrywka na bardzo dobrym poziomie. To ma nas odróżniać od stacji komercyjnych. Oczywiście sięgniemy także po archiwalia. Szczegółów nie zdradzam, ale zapewniam, że będzie wiele miłych niespodzianek.

Burdek dodaje, że kanał "musi być żywy i na czasie" i dlatego będzie produkował także własne rzeczy. TVP Rozrywka będzie miała konkurencję w postaci kanału komediowego Comedy Central, który rusza już 19 października. Będzie w nim można zobaczyć m.in. seriale "My Family", "My Wife & Kids", "The Cosby Show" oraz słynne już w Polsce hity "Gotowe na wszystko" i piątą oraz szóstą serię "Seksu w wielkim mieście". W soboty w Comedy Central pojawi się kultowy w USA show "Saturday Night Live", który od trzydziestu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

TVP Film

Premiera TVP Film planowana jest na kwiecień 2007 roku. Kanał będzie prezentował najciekawsze filmy fabularne i dokumentalne znajdujące się w zasobach TVP. - Część z tych pozycji będzie z pewnością dla widowni i krytyków odkryciem - mówi szef TVP Film Jerzy Kapuściński (dotychczas zastępca dyrektora TVP Kultura). Kanał będzie nadawał 20 godzin dziennie.

- Będziemy starali się wchodzić w koprodukcje niskobudżetowych polskich filmów fabularnych i dokumentalnych - dodaje Kapuściński. - Planujemy kontynuację projektów realizowanych wcześniej przez TVP Kultura, dzięki którym debiutanci zyskali szansę realizacji pierwszych filmów. Są to "30 minut", "Pierwszy dokument" i cykl "Polska - Rosja". Zamierzamy też produkować autorskie programy i magazyny o sztuce filmowej.

Na pytanie o planowany budżet Kapuściński odpowiada tak jak dyrektorzy innych kanałów: - Jeszcze nie wiadomo. Budżet zostanie określony po wycenie ramówki, nad którą obecnie pracujemy.

W połowie października ruszy także kanał TVP Sport.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji