Artykuły

Warszawa. "Chopin i jego Europa" na żywo i online, "Powrót Tamary" w Studio

15 sierpnia rozpocznie się 16 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", który odbywać się będzie na żywo i online do końca miesiąca. W sobotę w STUDIO teatrgalerii odbędzie się premiera spektaklu "Powrót Tamary" w reż. Cezarego Tomaszewskiego. 


16. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" na żywo i online


W sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie argentyński pianista Nelson Goerner rozpocznie swoim recitalem 16. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Ta edycja będzie wyjątkowa. To prawda, że co roku słyszymy taką zapowiedź, ale tym razem rzeczywiście tak będzie: niemal wszystkie koncerty, a jest ich 30, będą w tym roku pokazywane online. Program festiwalu musiał zostać zmieniony ze względu na zagrożenie koronawirusem, ale i tak wygląda imponująco, mimo że dominują koncerty kameralne.


Belcea Quartet wystąpi z kwartetami smyczkowymi Beethovena, pierwszy koncert już w sobotę o godz. 21. Baryton Matthias Goerne z towarzyszeniem Jana Lisieckiego wykona pieśni Beethovena, słynny skrzypek i dyrygent Fabio Biondi zadyryguje „Hrabiną” Stanisława Moniuszki, do Warszawy zjedzie też plejada znakomitych pianistów, m.in. Ivo Pogorelić, Kevin Kenner, Gabriela Montero, Dmitri Alexeev, Dmitry Ablogin, Evgeni Bozhanov, Szymon Nehring.


16. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa", 15-31 sierpnia, Filharmonia Narodowa i Teatr Wielki w Warszawie, bilety od 40 do 140 zł, liczba miejsc ograniczona ze względu na reżim higieniczny, transmisja bezpłatna.


"Powrót Tamary"


Cezary Tomaszewski zajął się legendą słynnego i kontrowersyjnego (w artystycznym teatrze pojawiła się propozycja komercyjna) spektaklu Teatru Studio z 1990 r. Mowa o „Tamarze” w reżyserii Macieja Wojtyszki. To był hit, który przyciągał nieoczywistą formą (grany był w całej przestrzeni teatru, a widzowie mogli śledzić wybraną postać i jej losy) i wystawną kolacją, w związku z czym ceny biletów były mocno wygórowane.


Bohaterką dramatu Johna Krizanca jest artystka polskiego pochodzenia Tamara De Lempicka, która w 1927 r. odwiedza ubiegającego się o jej względy poetę Gabriela D’Annunzio w jego włoskiej posiadłości podarowanej mu przez Benito Mussoliniego. Kilka lat wcześniej D’Annunzio wraz z weteranami pierwszej wojny światowej zajął miasto Fiume (obecnie Rijeka) i powołał niezależną Regencję Carnaro, której konstytucja zakładała organizację życia społecznego przez muzykę, dni rozpoczynały się odczytami poezji z balkonu, a mieszkańcy sami siebie nazywali piratami i nosili czarne koszule z trupimi czaszkami.


W adaptacji z 1990 r. wątki dotyczące rodzącego się faszyzmu włoskiego ustąpiły miejsca tym obyczajowym i sensacyjnym, a dziś Cezary Tomaszewski wydobywa te zaniechane tematy i mroczną tajemnicę. W „Powrocie Tamary” - jak zapowiada teatr - młody faszyzm lat 20. przeplata się z młodym kapitalizmem lat 90. Występują: Jan Peszek, Dominika Biernat, Monika Obara, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Sonia Roszczuk, Mateusz Smoliński, Monika Świtaj, Marta Zięba i Filip Perkowski.


„Powrót Tamary”, sobota, 15 sierpnia, godz. 19, Teatr Studio, pl. Defilad 1. Kolejne przedstawienia: 16, 19, 20 i 23 sierpnia, godz. 19. Bilety: 30-75 zł.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji