Artykuły

Szczecin. Krzysztof Baranowski Osobowością roku w kategorii Kultura

Krzysztof Baranowski został laureatem wojewódzkim naszego plebiscytu w kategorii kultura. Muzyk, kompozytor, kierownik muzyczny Teatru Polskiego. Został doceniony za twórczość, piękną muzykę, emocje, zaangażowanie we współtworzenie wielu imprez kulturowych i promocję miasta.


- Osobowość roku w kategorii Kultura, no cóż... pięknie dziękuję. Dziś dotarła do mnie taka oto niespodzianka, ponieważ gala w tradycyjnej formie nie mogła się odbyć z wiadomych względów - statuetka dotarła pocztą, a impreza, jak to impreza. Co się odwlecze, to nie ulega przeterminowaniu. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali oraz tym, którzy na mnie nie głosowali. Może za rok zagłosują - mówi laureat.


Krzysztof Baranowski to kierownik muzyczny Teatru Polskiego, pianista i akordeonista. Od 16 lat związany ze sceną teatralną.


Debiutował w Teatrze „Piwnica przy Krypcie" 2 kwietnia 2000 r. w spektaklu „Kupcie jaja". Autor muzyki i aranżacji do przedstawień teatralnych, na stałe związany z Krakowskim Salonem Poezji. Laureat „Złotej Maski" za muzykę do spektaklu „Toporem w Serce" na podstawie „Chimerycznego Lokatora" Ro-landa Topora, autor muzyki do spektaklu „Matki" Piotra Rowickiego, współpracujący z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Nowym w Łodzi, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Autor aranżacji do spektakli „Sufit Jonasza Kofty", „Tuwim Zaczarowany", „Jesiennik Salonowy czyli intymne życie Mikołaja Kopernika", „Dobry Wieczór Fogg", „Gwiezdny Satura-tor Modiglianiego", „Wieczór w Teatrze", „Hotel Snów", „Magia Obłoków". Współpracuje z Andrzejem Poniedzielskim, Arturem Andrusem, Mirkiem Czyżykiewiczem, Stanisławem Tymem.


Podczas izolacji, kiedy wszystkie instytucje kulturalne były zamknięte, wymyślił projekt „Muzyka pod Księżycem". To wykonywane na fortepianie, w stroju 432 Hz, kształtujące się tylko w chwili tworzenia improwizowane miniatury. Te mikrodzieła, pomimo - z racji swej natury - ulotności oraz nieprzewidywalności łączyły się w jedną kilkunastominutową strukturę, a tym samym tworzyły przestrzeń dla kolejnych, nieznanych współbrzmień, dźwiękówiharmonii. 


„Muzyki pod Księżycem" można było słuchać w niedzielne wieczory na facebooku. Powstała z tego niezwykła płyta. Szczeciński wykonawca Krzysztof Baranowski, dosłownie pod księżycem, bo na dachu Posejdona, zagrał muzykę z tej płyty. Przepiękne widoki, przepiękne światło, bo nocą. Przepiękna muzyka.


W projekcie Jazzowski stworzył fuzję artystyczną. To fuzja Jackiem Janaszkiewiczem. Panowie odkurzyli polskie szlagiery i zaaranżowali je na nowo. Na pierwszy ogień poszło „Batumi" szczecińskich Filipinek z udziałem aktorki Marty Uszko.


Krzysztof Baranowski był jednym z artystów, którzy zajęli się działalnością społeczną. W listopadzie 2012 z inicjatywy grupy przyjaciół, szczecińskich artystów muzyków, narodził się projekt Sztuka Tak! Rdzeniem i celem ich działań jest wsparcie rozwoju oraz edukacji dzieci z trudnych środowisk. Dzieciaki te mają znacznie utrudniony dostęp do kultury i pozbawione są wielu możliwości. Artyści uznali, że muzyka, która jest sztuką należącą do najbardziej wyszukanych form artystycznych, może stać się dla tych dzieci trampoliną do lepszego życia. W programie „Szczecin wolny od dopalaczy", w pierwszym etapie „Jestem Mocarzem Nie Potrzebuję Dopalaczy" przeprowadzone zostały działania w 10 placówkach oświatowych. Zamierzeniem Stowarzyszenia Sztuka Tak! jest uświadomienie realnych zagrożeń i konsekwencji wynikających z nadużywania środków psychoaktywnych.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji