Artykuły

Zielona Góra. Muzyka, taniec i teatr na Winobraniu

Od tygodnia trwa Winobranie. Również w ten weekend pełen program wydarzeń. Będzie muzyka, taniec, teatr i oczywiście, to, co jest sednem święta: atrakcje w winnicach, piwnicach i w winiarskim miasteczku.


Na początek warto zaprosić pod winobraniową scenę na placu Teatralnym. Tam w piątek i sobotę już wczesnym popołudniem zaczynają się występy taneczne i muzyczne. A wieczorem w koncerty gwiazd.

W piątek o godz. 20 wystąpi L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski, producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów nagrodzony m.in. Paszportem „Polityki”, Mateuszem Trójki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną i Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku. Od 2002 r. nagrał 12 albumów oraz udźwiękowił wiele spektakli, filmów i animacji. W muzyce celowo przekracza liczne gatunki, tworząc na pograniczu nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, elektroniki i klasyki. Jego największą pasją jest łączenie muzyki z obrazem i słowem. W 2015 roku założył Rebel Babel Ensemble, transkulturowy, międzynarodowy big-band. Pochodzi z Zielonej Góry, potem był związany z Wrocławiem i Trójmiastem.

Przed koncertem L.U.C.-a na scenie wystąpią m.in. Rademenez (17.30) i Taxita (18.30).


Natomiast sobotnia gwiazda to zespół Raz Dwa Trzy. Również na scenie winobraniowej i również o godz. 20. Raz Dwa Trzy powstało 30 lat temu w Zielonej Górze. – Zagraliśmy na korytarzu akademika – wspomina trójka założycieli zespołu. Liderem grupy jest Adam Nowak, który jest autorem wielu piosenek zespołu. Raz Dwa Trzy nie stroni też od sięgania po dzieła wielkich twórców polskiej piosenki, świetnie interpretuje utwory napisane do tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego. Zespół ma na koncie aż pięć platynowych płyt.

To wieczorne koncerty na scenie winobraniowej. A co jeszcze można wybrać z programu? W piątek o godz. 19 przed filharmonią odbędzie się Promenadowy Koncert Kameralny z udziałem Thalloris Quartet, który zagra muzykę od baroku do współczesności.

Trwa też „Pandemiczny Monte Verde Festival” prezentujący teatry plenerowe. W piątek o godz. 21.30 obejrzymy „Statek Szaleńców” w wykonaniu Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej Asocjacja 2006. Ta sama grupa w sobotę zaprezentuje spektakl „Wino w proszku”.

Winobranie to jednak przede wszystkim winnice, winiarze, wino. Oprócz winobraniowych spotkań z Bachusem w Starym Kisielinie, Nowym Kisielinie czy Przylepie, cały czas można odwiedzać także Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku koło ratusza, gdzie od godz. 10 odbywają się prezentacje lubuskich winnic.

A niektóre winnice można też odwiedzić. Spod filharmonii odjeżdżają WinoBusy, bilety przejazdu i wizyty w cenie 50 zł. Natomiast winnica Miłosz zaprasza również na zwiedzanie i degustację w zabytkowej piwnicy winiarskiej w godz. 16-21. Tam również winiarskie prelekcje, jak w piątek o godz. 17 „Böhmischer, pinot noir, spaetburgunder” degustacja komentowana przez Tomasza Prange-Barczyńskiego, redaktora naczelnego „Fermentu” (bilety 60 zł), a w sobotę „Pojedynek na bąble Polska-Niemcy” - degustację komentuje Maciej Nowicki (Winicjatywa).


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji