Artykuły

Wybitny reżyser Andrzej Wajda odszedł cztery lata temu. Wspomnienie

9 października 2016 roku w wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda. Wybitny polski reżyser. Laureat Oscara i Złotych Lwów z Wenecji za całokształt twórczości. Filmowa twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej.



Andrzej Wajda wyreżyserował m.in. „Kanał", „Pana Tadeusza", Popiół i Diament", „Ziemię Obiecaną", „Wesele", „Popioły", „Pana Tadeusza", a w ostatnich latach „Katyń" „Wałęsa. Człowiek z nadziei" i „Powidoki".

Twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, w 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. - Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku - mówił Andrzej Wajda, odbierając honorowego Oscara. Autorem tych słów jest Stanisław Tym, który napisał Wajdzie przemówienie.

Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: „Kanał" oraz „Popiół i diament", w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak „Popioły", „Brzezina", „Wesele", „Ziemia obiecana", „Panny z Wilka" i „Pan Tadeusz". Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: „Człowiek z marmuru" i jego kontynuacja „Człowiek z żelaza", nagrodzona Złotą Palmą w Cannes.

Do współczesnej twórczości Andrzeja Wajdy należą: martyrologiczny film „Katyń" oraz eksperymentalny „Tatarak".

- „Post mortem. Opowieść katyńska" jest dla mnie filmem bardzo szczególnym i bardzo bolesnym. Przez całe dziesięciolecia prawda o zbrodni katyńskiej była zatajana i wiem, że powinien on powstać wcześniej, ale długo namyślałem się, jak ten film zrealizować. Nie miałem żadnych sojuszników w polskiej literaturze poza wierszem Herberta. Szukałem drogi, o czym opowiedzieć i co pokazać na ekranie, żeby temat katyński zaistniał. Widz oceni, czy nam się to udało - mówił o filmie „Katyń" reżyser, który zainicjował też powstanie istniejącego w latach 1972-1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego.

- Poza planem jest bardzo spokojny, wręcz wyciszony, ale kiedy staje za kamerą - wszystko w nim buzuje, jakby reżyserował debiut - mówił o Wajdzie, aktor Paweł Małaszyński.



Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji