Artykuły

Kraj. Wydarzenia kulturalne w strefach żółtej i czerwonej. Jakie obostrzenia?

Kiedy obowiązuje półtorametrowy dystans? Kiedy mogą być zajęte co drugie, a kiedy co czwarte miejsca w kinie czy teatrze? Wyjaśniamy, co dla wydarzeń kulturalnych oznacza wprowadzenie strefy żółtej, a co czerwonej - piszą Łukasz Kamiński i natszo w Gazecie Wyborczej.

Kiedy obowiązuje półtorametrowy dystans? Kiedy mogą być zajęte co drugie, a kiedy co czwarte miejsca w kinie czy teatrze? Wyjaśniamy, co dla wydarzeń kulturalnych oznacza wprowadzenie strefy żółtej, a co czerwonej - piszą Łukasz Kamiński i natszo w Gazecie Wyborczej.


Podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych map stref żółtej i czerwonej. W strefie czerwonej znajdą się 152 powiaty, czyli prawie połowa Polski. - To przede wszystkim powiaty gęsto zaludnione, więc liczba ludności, która mieszka w tych powiatach, przekracza 70 proc. ludności kraju - zwrócił uwagę Niedzielski.


Powiaty czerwone to przede wszystkim miasta i duże ośrodki miejskie. Na 16 miast wojewódzkich 11 znalazło się w strefie czerwonej (Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Warszawa, Przemyśl, Rzeszów, Kielce, Białystok, cale Trójmiasto, Poznań i Częstochowa).


Wprowadzenie żółtej strefy nałożyło na wydarzenia kulturalne, od seansów filmowych, przez spektakle teatralne, po koncerty, serię ograniczeń i obostrzeń. Widmo wprowadzenia strefy czerwonej wywołało małą panikę, pojawiły się głosy, że oznaczać to będzie całkowite odwołanie wszystkich wydarzeń. To na szczęście nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są różnice między obiema strefami. 


Na żółto - ile miejsc można zająć w kinie czy teatrze


Strefa żółta dotyczy zarówno wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w plenerze.


W klubach, teatrach, salach koncertowych widzowie mogą zajmować co drugie miejsce na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc. W przypadku gdy nie ma wyznaczonych miejsc, uczestnicy zobowiązani są zachować półtorametrowy odstęp.  


Dotąd w imprezach plenerowych w strefie żółtej mogło uczestniczyć nie więcej niż sto osób. Na razie ministerstwo nie sprecyzowało, czy ta liczba zostanie utrzymana. Tu również obowiązuje półtorametrowy odstęp - organizatorzy wydarzenia zobowiązani są do wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości. 


W przestrzeniach zamkniętych i w plenerze widzowie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa.


Na czerwono - co czwarte miejsce w plenerze


W pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych udostępnione będzie nie co drugie (jak w strefie żółtej), ale co czwarte miejsce - tu również nieprzekraczalna jest granica 25 procent miejsc. 


Reszta obostrzeń, w tym zachowanie półtorametrowego dystansu czy obowiązek zakrywania ust i nosa, pozostaje taka sama. Dotyczy to zarówno pomieszczeń zamkniętych, jak i plenerów. 


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji