Artykuły

Bydgoszcz. "Czy ryby śpią?" - pierwsza premiera Teatru Kameralnego

24 października o godz. 16 odbędzie się premiera pierwszego spektaklu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Budynek Teatru nie jest jeszcze ukończony, więc przedstawienie zostanie zagrane na gościnnych deskach Opery Nova, w sali kameralnej.


Pierwszym spektaklem nowej instytucji kultury na mapie miasta jest sztuka Czy ryby śpią? autorstwa niemieckiego dramaturga Jensa Raschke uhonorowana nagrodą dla najlepszego niemieckojęzycznego przedstawienia dla dzieci. Za jej przekład na potrzeby polskiego widza odpowiedzialna była Monika Muskała, a za reżyserię adaptacji dla Teatru Kameralnego – Paweł Szkotak.


Na scenie zobaczymy Alicję Pietruszkę i Michała Rybaka. Nie należy zapomnieć o muzyce i animacjach towarzyszących przedstawieniu, za które odpowiedzialni byli Mateusz Kokot, Marcin Markowski oraz nieżyjący już Krzysztof Nowikow; oba te elementy wzbogacają i uatrakcyjniają kameralny spektakl.


Teatr Kameralny zdecydował się na premierę spektaklu mimo niesprzyjających okoliczności, choć oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności oraz wszelkich zasad bezpieczeństwa. Trudno jednak wyobrazić sobie lepszy moment na premierę tej sztuki, której temat z pewnością nie jest łatwy i codzienny, a przecież tak ważny, szczególnie w tym czasie. Ze śmiercią – w taki czy inny sposób – ma do czynienia każdy z nas. Możliwość zetknięcia się z towarzyszącymi jej przeżyciami poprzez udział w przedstawieniu jest formą oswajania świata. Pokazuje, jak ważna jest rozmowa o emocjach i otwartość na ludzi.


Teatr Kameralny w Bydgoszczy serdecznie zaprasza widzów na pokazu spektaklu Czy ryby śpią? w dniu 25 października (niedziela) na godzinę 16:00 do sali kameralnej Opery Nova. Bilety w cenie 35 zł będzie można nabyć na godzinę przed spektaklem w kasie Teatru, ale możliwa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem 885 904 192 (poniedziałek-piątek, 8:00-16:00) lub 887 467 102 (poniedziałek-piątek, 17:00-20:00). Zapraszamy!


***


Spektakl „Czy ryby śpią?” to – jak głosi podtytuł – „sztuka teatralna o sprawach prostych, trudnych i ostatecznych”. Jej autorem jest Jens Raschke, a na potrzeby polskich widzów przetłumaczyła ją Monika Muskała.

Sztuka podejmuje ważny i trudny temat godzenia się ze stratą. O tym procesie opowiada Jette – dziesięcioletnia dziewczynka, która rok wcześniej musiała pożegnać się z bratem. Rozmowa o stracie jest jedną z form jej terapii, dzieli się więc z widzami wszystkim, co przeżyła przez miniony rok. Ale nie tylko. Dzięki jej opowieści poznajemy też Emila – chłopca, który musiał się mierzyć z chorobą, miłośnika pizzy, oczko w głowie mamy.

Spektakl, pomimo trudnej tematyki, nie stroni od humoru. Pokazuje całą paletę emocji – tak dzieci, jak i dorosłych – postawionych w szczególnych okolicznościach. Sposób, w jaki Jette przeżywa rozłąkę, wpływa nie tylko na jej rodziców i całe otoczenie, ale też na widza, który współodczuwa razem z nią. Żałoba ukazana z perspektywy Jette przybliża sposób, w jaki śmierć dotyka dzieci. To niezwykle cenna perspektywa.

Przedstawienie zostanie zrealizowane w żywym planie. Będzie mu towarzyszyła oprawa w postaci licznych animacji wzorowanych na dziecięcych rysunkach i muzyka.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 9+ i ich opiekunów oraz grup szkolnych.

Realizatorzy:

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Paweł Szkotak
Projekcje multimedialne: Mateusz Kokot, Marcin Markowski
Muzyka: Krzysztof Nowikow
Asystent reżysera: Michał Rybak

Obsada:
Alicja Pietruszka – Jette
Michał Rybak – Emil

Premiera: 24 października 2020 roku, Sala Kameralna Opery Nova






Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji