Artykuły

Toruń. Jak wygląda praca instytucji kultury w czerwonej strefie?

Od soboty Toruń znalazł się w czerwonej strefie. W związku z tym nowe obostrzenia obejmują także placówki kultury.




W czerwonej strefie wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25-procentowym wypełnieniu sal. Z tego powodu część wydarzeń w Toruniu organizatorzy musieli odwołać lub zmienić ich charakter. Wiele instytucji dostosowało jednak już wcześniej swoją ofertę do dynamicznej sytuacji.


– Ograniczenie w wypełnieniu sal będzie rygorystycznie przestrzegane – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. – To oznacza, że trzeba liczyć się albo z brakiem możliwości dostania się na jakąś konkretną imprezę, albo należy znacznie wcześniej zarezerwować bilety.


Jak toruńska kultura pracuje podczas pandemii?

Centrum Kultury Dwór Artusa dostosowuje liczbę publiczności do aktualnych wytycznych. Wydarzenia trwającego obecnie Artus Festivalu w części odbywają się także online. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ograniczyło liczbę uczestników wydarzeń do 25 proc. To samo dotyczy oferty edukacyjnej i kulturalnej. System sprzedaży biletów ma określone limity i nie ma możliwości, aby z oferty skorzystało więcej osób, niż jest to dozwolone aktualnie obowiązującymi przepisami.


Muzeum Okręgowe redukuje liczebność grup zwiedzających. Toruńska Orkiestra Symfoniczna numeruje zaś miejsca na swoich koncertach. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki przeniosło kilka wydarzeń na późniejsze terminy.


25 października otwarta zostanie Scena Szekspirowska przy Baju Pomorskim, ale nie zobaczymy wówczas zapowiadanego spektaklu „Sonety” Szekspira. Teatr zachowuje rygor związany z dopuszczalną liczbą widzów. Centrum Sztuki Współczesnej zezwala na 70 zwiedzających na każde swoje piętro, seanse filmowe w kinie mogą zaś oglądać 33 osoby. Zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego odbywa się zgodnie z obostrzeniami związanymi z liczbą uczestników.


Zawieszone imprezy

Organizatorzy festiwalu chóralnego Per Musicam Ad Astra odwołali swoje wydarzenie. Nie odbędą się też zapowiadane na 9, 10 i 11 listopada koncerty festiwalu Probaltica. W formule hybrydowej można oglądać filmy tworzące program festiwalu Tofifest. W tej samej formie odbędzie się zaplanowany na połowę listopada EnergaCamerimage.


Nie wiadomo, czy dojdzie do festiwalu Pejzaż bez Ciebie, poświęconego w tym roku Wojciechowi Młynarskiemu. – Czekamy na informacje od organizatorów, jednak koncert będzie rejestrowany przez telewizję, zatem zapewne odbędzie się, niezależnie od tego, czy weźmie w nim udział publiczność. W koncercie wystąpią: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Młynarski, Gaba Kulka, Adam Nowak, Katarzyna Żak, Tomasz Szczepanik oraz torunianin, Kamil Czeszel. Koncert będzie można zobaczyć w TVP1 1 listopada o godz. 16 – mówią toruńscy urzędnicy.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji