Artykuły

Bydgoszcz. Artyści w czerwonej strefie. Jak działają placówki kulturalne?

Od 17 października cały kraj znajduje się w czerwonej strefie. Obostrzenia objęły także kulturę. Jak wpłynęły na bydgoskie instytucje kulturalne? Sprawdziliśmy to.


W Bydgoszczy zainteresowanie kulturą, choć nieco słabsze niż przed pandemią, cały czas jest. Większość placówek kulturalnych w Bydgoszczy od czasu odmrożenia gospodarki jest dostępna dla mieszkańców. Inne z kolei swoją działalność przerzuciły do Intemetu.


Działalność kontynuują m.in. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Kino Orzeł. Wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia.


Wydarzenia mogą się odbywać z udziałem 25 proc. publiczności. Utrzymane zostają także wcześniej wprowadzone zasady reżimu sanitarnego, tj. obowiązek dezynfekcji, obowiązek zakrywania ust i nosa podczas wydarzeń lub seansów oraz podczas przebywania w siedzibie instytucji, a także zachowanie dystansu społecznego. W związku z wytycznymi dla funkcjonowania gastronomii, nieczynna jest kawiarnia Szpulka. Oświadczenia na wypadek wdrożenia procedury epidemiologicznej dostępne są w kasie.

Wydarzenia kulturalne odbywają się także w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova w Bydgoszczy. Placówki zachęcają do kupowania biletów online, a w przypadku kupna biletu w kasie - do płatności bezgotówkowej. Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, obowiązuje limit miejsc (25 proc. sali), a także noszenie maseczek zasłaniających ust i nosa. Widzowie proszeni są także o dezynfekcje rąk, a także wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia.

7 listopada Opera Nova zaprasza na premierę muzycznego spektaklu familijnego „Operowy zawrót głowy". Początek o godz. 17. Aktualny jest także repertuar Teatru Polskiego. Obowiązują standardowe procedury sanitarne.

W swoje progi zaprasza Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Każdy oddział, ze względu na różnorodną specyfikę, dostępny jest pod wytyczonymi na nowo ścieżkami zwiedzania. Wprowadzone zostały także ograniczenia w liczbie osób mogących przebywać jednocześnie w poszczególnych obiektach.

W Zbiorach Archeologicznych jednorazowo przebywać może 8 osób na każdej z sal wystawienniczych. W Europejskim Centrum Pieniądza obowiązuje limit 4 osób zarówno w piwnicy, jak i na parterze (6 w przypadku rodziny). Do 15 osób pomieści znajdująca się na parterze Centrum Edukacji Muzealnej duża sala warsztatowa (mała sala - do 10 osób). I piętro zostało zamknięte do odwołania. Do każdej z sal wystawienniczych Galerii Sztuki Nowoczesnej może wejść jednorazowo 15 osób - podobnie jak w Spichrzach nad Brdą. Z kolei w Domu Leona Wyczółkowskiego przebywać może maksymalnie 10 zwiedzających. Na terenie Exploseum znajdować się może jednocześnie 80 osób, w tym 20 w sali wystaw czasowych. Obowiązują procedury sanitarne: maseczka ochronna, dystans społeczny, dezynfekcja rąk.

Zwiedzających zaprasza Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zwiedzanie odbywa się za wcześniejszą rezerwacją o godz. 10.30, 12, 13.30, 15, 16 i 17. Na terenie muzeum należy zasłaniać nos i usta, a przed wejściem - zdezynfekować ręce.

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury wydarzenia odbywają się wyłącznie wirtualnie. Dziś KPCK zaprasza na „Poranną kawkę, czyli e-bibliotekę seniora". To cykliczny podcast literacki, podczas którego dr Marta Kładź-Kocot i dr Mirosław Gołuński opowiadają, jakie książki warto przeczytać. Audycja jest dostępna na profilu KPCK na Facebooku i kanale na portalu YouTube.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji