Artykuły

Wrocław. Kultura w sieci: teatr, muzyka i filmy dla dzieci

Z powodu epidemii koronawirusa wrocławskie instytucje kulturalne przeniosły swoje działania do sieci. Oto kilka internetowych propozycji na zaczynający się właśnie weekend.


NFM zaprasza


W piątek o godz. 19 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na transmisję koncertu "Wariacje rokoko". Orkiestrę NFM Filharmonia Wrocławska poprowadzi dyrygent Giancarlo Guerrero, na wiolonczeli zagra Tomasz Daroch, solowe parte skrzypiec wykona Radosław Pujanek. W programie koncertu znajdą się "Wariacje na temat rokoko A-dur op. 33" Piotra Czajkowskiego, napisane na skrzypce i orkiestrę smyczkową "Dos lid far a jidisze fidl" Krzesimira Dębskiego, "Le tombeau de Couperin" Maurice'a Ravela oraz skomponowaną przez Mieczysława Wajnberga "Rapsodię na tematy mołdawskie na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 47 nr 3".


W niedzielę o godz. 18 rozpocznie się transmisja "Dixit Dominus", czyli jubileusz Andrzeja Kosendiakam, dyrygenta i dyrektora NFM. Zaśpiewają sopranistki Aleksandra Turalska i Małgorzata Ciężka-Kątnik, alt Piotr Olech, tenor Maciej Gocman, bas Jaromír Nosek oraz Chór NFM. Akompaniować im będzie Wrocławska Orkiestra Barokowa. Usłyszymy "Dixit Dominus HWV 232" Georga Friedricha Händla.


Transmisje będą dostępne na fanpage’u NFM na Facebooku, na stronie www.nfm.wroclaw.pl i na kanale NFM na YouTube.


Brave Cinema online


Już 5 grudnia rusza przegląd filmowy "Brave Cinema – Kids in danger". W dwóch blokach znalazły się łącznie trzy filmy oraz pełnometrażowa animacja. Udział w przeglądzie jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować.


Akcja filmów toczy się w bardzo różnych sceneriach: w Tokio, w Niemczech, na mongolskim stepie oraz, w przypadku animacji „Czerwony żółw”, na bezludnej tropikalnej wyspie, skrywającej niezwykłą tajemnicę. Bohaterami każdego filmu są młodzi ludzie i dzieci mierzące się z różnego rodzaju wyzwaniami i dylematami.


– Wybieramy filmy prezentujące osobiste historie, wypełnione realnymi emocjami, a jednocześnie ukazujące problemy współczesnego świata. W szerszym planie można je potraktować jak przybliżenie rzeczywistości, która często jest obecna co najwyżej na odległym horyzoncie, a przez to niedostrzegana - mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.


Projekcje będą dostępne na platformie Think Film, w godz. 170-21. Udział w przeglądzie jest całkowicie bezpłatny, wystarczy się zarejestrować na platformie internetowej.


.Program przeglądu filmowego Brave Cinema – Kids in danger online


· 5 grudnia – „Złodziejaszki”, reż. Hirokazu Koreeda (Japonia, 2018)


· 6 grudnia – „Błąd systemu”, reż. Nora Fingscheidt (Niemcy, 2019)


· 12 grudnia – „Zud”, reż. Marta Minorowicz (Niemcy/Polska, 2016)


· 13 grudnia – „Czerwony żółw”, reż. Michaël Dudok de Wit (Belgia/Francja/Japonia, 2016).


Więcej informacji na temat przeglądu Brave Cinema: www.facebook.com/BraveCinema


"Błękitny Pies” w Teatrze Polskim


W sobotę i niedzielę o godz. 17 Teatr Polski we Wrocławiu zaprezentuje, transmitując na żywo i nieodpłatnie w internecie, familijny spektakl muzyczny "Błękitny Pies” w reżyserii Agaty Skowrońskiej. Przedstawienie rekomendowane jest dla dzieci w wieku 4+, trwa 60 minut. Transmisja będzie dostępna na kanale teatru w serwisie YouTube.


Teatr Komedia stworzył cykl trzech spektakli online: „Boeing Boeing”, „Pomoc domowa” oraz „Przyjazne dusze”, z których przeprowadzi transmisję na żywo. Widzowie mogą zakupić bilet na spektakl online w symbolicznej cenie 26 i 45 zł.


W sobotę o godz. 20 zobaczymy sztukę „Boeing Boeing”. To komedia sytuacyjna autorstwa francuskiego dramaturga Marca Camolettiego. W 1991 roku została wpisana do księgi Guinnessa za rekordową ilość wystawień – 17 500 w 55 krajach świata. W 2008 roku zaś nagrodzona została prestiżową Tony Awards, odpowiednikiem Oscara w świecie teatru. Sztuka opowiada historię Maksa i jego narzeczonych, wszystkie są stewardesami. Każda z nich sądzi oczywiście, że to ona jest tą jedyną. Dzięki precyzyjnej organizacji i pomocy niezawodnej choć
niestroniącej od sarkastycznych uwag służącej Maksowi zawsze udaje się skoordynować wizyty kolejnych narzeczonych. Co stanie się jednak, gdy z powodu zmian w ruchu lotniczym wszystkie one zjawią się u Maksa niemal w tej samej chwili?


Więcej na www.teatrkomedia.com.


Spotkanie z filozofem


Op Enheim zaprasza na spotkanie z Andrzejem Lederem, filozofem, doktorem habilitowanym, profesorem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, które odbędzie się online w poniedziałek, 7 grudnia, o godz. 16. Będzie to kolejne i ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu OP_Books. Tym razem porozmawiamy o „Prześnionej rewolucji. Ćwiczeniach z logiki historycznej". Zdaniem autora książki w latach 1939-56 dokonała się w Polsce rewolucja, którą przeżyliśmy „jakby we śnie”. Stworzyła ona warunki do ukształtowania się dzisiejszej klasy średniej i do prawdopodobnie najgłębszej od wieków zmiany mentalności Polaków: odwrotu od mentalności związanej z wsią i folwarkiem ku tej definiowanej przez miejski tryb życia. Leder pokazuje, że „polska rewolucja” była wynikiem gwałtownych przemian wynikłych najpierw z okupacji hitlerowskiej i z doświadczenia zagłady, a następnie z komunistycznych reform również wprowadzonych przez siły zewnętrzne wobec polskiego społeczeństwa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji