Artykuły

Kraków. Wsparcie z całego świata dla Festiwalu Boska Komedia

Z całego świata płyną wyrazy wsparcia dla polskich artystów i festiwalu Boska Komedia. Tegoroczna, wyjątkowa edycja, wystartowała w sobotę prapremierą "Biegunów" Tokarczuk, a w planach łącznie ma aż 8 premier. Wszystkie można oglądać za darmo w sieci.


Choć w tym roku spektakli na żywo już nie obejrzymy, organizatorzy Boskiej Komedii nie rezygnują z krakowskiego święta teatru. Przenosząc festiwal do sieci, chcą wesprzeć środowisko artystyczne, jednocześnie dając okazję do spotkania ze sztuką także tym, którzy na wydarzenie w formie stacjonarnej dotrzeć by nie mogli. Tym bardziej, że wszystkie spektakle dostępne są w sieci całkowicie za darmo.


Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Boskiej Komedii: - Każda edycja festiwalu jest podziękowaniem dla ludzi teatru za wytrwałość w niezgodzie na zakłamany świat. Zawsze podczas Boskiej Komedii pojawiały się gesty, które były alertem przeciwko niesprawiedliwości i ludziom zapatrzonym w siebie. To artyści pochylali się nad pokrzywdzonymi, wzbudzając w widzach empatię, i przypominali o powinnościach wobec najsłabszych. Głos wybrzmiewający ze sceny jest dla mnie nie tylko szczery, ale i bardziej sprawczy niż ten głoszony z ambon czy poselskiej mównicy. Chciałbym, by wszystkie marzenia o lepszym świecie, których teatr jest wehikułem, stały się kiedyś rzeczywistością. Wiarę i determinację mam dzięki ludziom polskiego teatru, przyjaciołom festiwalu z całego świata i wiernej krakowskiej publiczności. Setki spektakli, które do tej pory pokazaliśmy na festiwalu, tysiące rozmów odbytych w jego ramach łączy wspólna potrzeba pogłębiania i pełnej czułości relacji ze światem. Czy właśnie nie tego nam najbardziej dzisiaj brakuje? Wierzę, że przesłanie festiwalu wzmocni nasze środowisko.


Czułość w teatrze


Za tegoroczny motyw przewodni służy festiwalowi „czuły narrator”, sformułowanie, którego Olga Tokarczuk użyła w mowie noblowskiej. I to właśnie światowa prapremiera „Biegunów” Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary zainaugurowała 5 grudnia tegoroczny festiwal.


W tej edycji premier będzie łącznie aż osiem, i choć odwołano tradycyjne konkursy Inferno i Paradiso, wirtualna odsłona wydarzenia zapewni dostęp do aż 23 spektakli. Trzynastej edycji festiwalu towarzyszy także inauguracja Boskiej Komedii TV poświęconej polskiemu życiu teatralnemu, a także młodsza siostra wydarzenia, czyli Mała Boska ze sztukami dziecięcymi (to również inauguracja całorocznej platformy teatru dla młodych).


Płynie wsparcie ze świata


Festiwal postanowili wesprzeć też ludzie związani z teatrem i festiwalami artystycznymi z różnych zakątków świata. Na profilu Bartosza Szydłowskiego od kilku dni pojawiają się nagrane przez nich filmy, pełne wyrazów wsparcia i solidarności w związku z panującą w Polsce sytuacją. 


- Trudno uwierzyć, że raptem rok temu byliśmy w samym środku festiwalu. Już wówczas widać było, jak trudna jest sytuacja, jednak gdy widzi się i słyszy, co dzieje się teraz, jest to szokujące i wstrząsające. Życzę wam, byście mogli zrobić wszystko, co możliwe, by utrzymać widzów i utrzymać artystów. By utrzymać funkcjonujące instytucje, by mogły wykonywać swoją - tak ważną i wspaniałą - pracę. Jestem z wami! - deklaruje Jurriaan Cooiman, dyrektor odbywającego się w Bazylei festiwalu Culturescapes.


- Do moich polskich przyjaciół: od tak dawna się nie widzieliśmy! Polska scena teatralna zawsze była tak ważna i na czasie. Nigdy bardziej niż w tej chwili. Festiwal Boska Komedia był zawsze dla mnie bardzo ważny. Z okazji kolejnego otwarcia przesyłam wam wyrazy miłości i solidarności. Z wami wszystkimi, zwłaszcza artystami, zwłaszcza w tym czasie - słyszymy dyrektorkę produkcji w Devised Theatre Meiyin Wang. 


Swoje filmy nagrali też m.in. Anamarta de Pizarro, dyrektorka Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie, oraz Mark Russel z nowojorskiego festiwalu Under the Radar.


- Chcę oddać hołd rodzinie polskich artystów teatru, bardzo znanej i ważnej dla całego świata. Niech żyje Festiwal Boska Komedia! - mówi Pizarro, pozdrawiając Szydłowskiego i zespół stojący za krakowskim festiwalem.


- Chciałem się przywitać i wyrazić solidarność w związku z tym, co dzieje się w tej chwili w Polsce - zaczyna Russell. - Trzymajcie się mocno! Wszyscy się niepokoimy, ale Polska zawsze wychodziła obronną ręką, podobnie jak sztuka w Polsce, nieważne, przez co przechodziła. Dlatego od naszego festiwalu, od teatru publicznego w Nowym Jorku przesyłamy mnóstwo miłości. Nie przestawajcie! -


13. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia od 5 do 13 grudnia. Program na stronie boskakomedia.pl. Wszystkie spektakle można bezpłatnie oglądać na Play Kraków. Wystarczy zarejestrować się na stronie playkrakow.com.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji