Artykuły

Gdańsk. Jutro premiera filmu ”Andrzej Cybulski. Bilety do szczęścia”

Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego ”Andrzej Cybulski. Bilety do szczęścia” w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego. To opowieść o niezwykłej, choć zapomnianej postaci, znanego na Wybrzeżu animatora i menedżera kultury. Film pokazywany będzie w ramach 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Emisja na gdansk.pl w środę, 9 grudnia, o godz. 15.00.


Andrzej Cybulski urodził się w 1933 w Warszawie, a zmarł w 1997 r. w Gdańsku. Jego biografia związana jest bardzo silnie z życiem kulturalnym Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pomorza. Znajomi nazywali go Cybul lub Żakissimus. Ten drugi pseudonim nie jest przypadkowy, bo to właśnie Andrzej Cybulski był jednym z założycieli w 1957 r. Klubu Studentów Wybrzeża „Żak”, a do 1964 pełnił funkcję jego prezesa.

Na wybrzeże trafił po wojnie wraz z rodziną z Dolnego Śląska. Od 1952 roku studiował na Politechnice Gdańskiej, początkowo na Wydziale Budowy Okrętów, a następnie na Wydziale Mechanicznym. W października 1956 wchodził w skład gdańskiej delegacji przyjętej w Warszawie przez Władysława Gomułkę. Studiów jednak nie ukończył, choć dał się poznać jako działacz studencki.


Lista jego inicjatyw kulturalnych i sprawowanych funkcji jest bardzo długa. Oto kilka z nich. Był jednym z założycieli i kierowników teatru Bim-Bom, sekretarzem i szefem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, a także dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Gdańsku. Był też animatorem wielu wydarzeń kulturalnych w Trójmieście: Kongresu Wizjonerów, Kongresu Siłaczek i Judymów, festiwali jazzowych, juwenaliów, Ogólnopolskich Festiwali Młodych Muzyków. Zainicjował Ogólnopolską Nagrodę Literacką Czerwonej Róży. Organizował też Międzynarodowe Festiwale Piosenki w Operze Leśnej, szefował też Wojewódzkiej Agencji Imprez Artystycznych Bałtycka Agencja Artystyczna (BART) w Sopocie, a także pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Gdyni. Napisał wiele książek: Pokolenie kataryniarzy. Zapiski z 10-lecia Klubu Studentów Wybrzeża Żak, 1968; Nabrzeże kultury. Z brulionu działacza kultury…, 1973; Narzekadło (felietony), 1988).


Jego pasją było kolekcjonowanie dzieł sztuki artystów Trójmiasta, szczególnie obrazów Władysława Jackiewicza. Od 1956 roku do końca lat 70. mieszkał w Sopocie, potem przeniósł się do Oliwy. W jednym z jego kilku sopockich mieszkań, kawalerce przy ul. Chrobrego, „poetycko-muzyczne noce” spędzał poeta Edward Stachura.

Za komuny ludzie sztuki mówili o nim: "nasz człowiek w partii". Dlaczego mimo wielu sukcesów Andrzej Cybulski pozostaje dziś praktycznie zapomniany?...

Film zatytułowany ”Andrzej Cybulski. Bilety do szczęścia” wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk, TVP i Gdyńskie Centrum Filmowe, powstał przy wsparciu m.in. Miasta Gdańsk. Jego projekcja odbędzie się online w ramach 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Zapraszamy na gdansk.pl w środę 9 grudnia o godz. 15.00. Film dostępny będzie tylko przez godzinę. Transmisję premiery można też obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/n2SRcu5LcXM.


Zapraszamy też na spotkanie z twórcą filmu po projekcji. Link do spotkania z Andrzejem Mańkowskim podany zostanie w czasie projekcji na profilu FB Video Studio Gdańsk.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji