Artykuły

Internet. Dobry spektakl na koniec roku

Sylwester z teatrem online


Teatralny hit według Masłowskiej „Krakowiacy i górale" w wersji musical country albo improwizowany wieczór Klubu Komediowego. Nie możemy w sylwestrowy wieczór wybrać się do teatru, ale możemy zrobić sobie teatralny maraton w domu.


To był rok oglądania spektakli online. Od marca, kiedy tylko zaczęła się pandemia, najróżniejsze sceny z całej Polski udostępniały nam w internecie zarejestrowane spektakle, a punktem kulminacyjnym okazały się jesienne festiwale teatralne: m.in. krakowska „Boska komedia" czy Warszawskie Spotkania Teatralne, które przyciągnęły przed ekrany kilkaset tysięcy widzów. Czy może być zatem lepszy pomysł na spędzenie pandemicznego sylwestra? Oto nasze propozycje przedstawień na koniec roku.


Między nami dobrze jest


31 GRUDNIA 2020, GODZ. 19.45, platforma TR Warszawa Online. Bilety: 49,90 zł


Na zakończenie tego dziwnego roku nie mogło zabraknąć szalonego trio Osowiałej Staruszki, Małej Metalowej Dziewczynki i Matki Haliny, czyli głównych bohaterek spektaklu „Między nami dobrze jest", jednego z największych przebojów TR Warszawa, granego od 2009 r., obleganego przez widzów, chwalonego przez krytykę i nagradzanego na festiwalach. Wszystko w tym przedstawieniu jest wyborne: tekst Doroty Masłowskiej, reżyseria Grzegorza Jarzyny i obsada (Aleksandra Popławska, Magdalena Kuta, Lech Łotocki - a przedtem Danuta Szaflarska, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Adam Woronowicz i inni). To śmieszno-straszny portret podzielonego polskiego społeczeństwa, nad którym wciąż unosi się widmo II wojny światowej. Spektakl będzie grany na żywo i będzie transmitowany prosto z TR Warszawa/ATM Studio.


Cud mniemany...


31 GRUDNIA 2020, GODZ. 20, transmisja online Teatru Słowackiego w Krakowie. Bilety: 29 zł


„Krakowiacy i górale" w wersji musical country i w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego - to brzmi jak idealny plan na sylwestra! Tym bardziej że pierwsza polska opera narodowa napisana przez Wojciecha Bogusławskiego w XVIII w. i wystawiana teraz online przez Teatr im. Słowackiego w Krakowie okazała się hitem tegorocznego festiwalu teatralnego „Boska komedia", gdzie miała premierę. Przedstawienie wirtualnie obejrzało ponad 35 tys. widzów! „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale" to miłość, intrygi, konflikt klanów, śpiew i taniec. Polskie „West Side Story". A reżyser tego dzieła Cezary Tomaszewski od lat bawi się muzycznymi formami - od opery po wodewil - i absurdalnym poczuciem humoru.


Cezary idzie na wojnę


31 GRUDNIA 2020, GODZ. 19, platforma eWejściówki V0D. Bilety: 15 zł


I właśnie najlepszym przykładem tego, że Cezary Tomaszewski ma dobrą rękę do przewrotnych spektakli muzycznych, jest jego przebojowe przedstawienie z Komuny Warszawa pt. „Cezary idzie na wojnę" - teatralny hit grany od Nowego Jorku, przez Europę Wschodnią, po Chile. A najlepsze jest to, że też możemy ten spektakl zobaczyć w sylwestrowy wieczór!


To surrealistyczny, błyskotliwy, muzyczno-intelektualny kabaret, w którym operowy śpiew łączy się ze współczesną choreografią, a opowieść o męskości z brawurową grą z płciowymi rolami.


Dobrobyt


31 GRUDNIA, GODZ. 19,


platforma VOD Teatru Powszechnego.


Bilety: 30 zł


„Dobrobyt" to pierwsza premiera, która odbyła się w warszawskim Teatrze Powszechnym po miesiącach pandemicznego zamknięcia. Przygotował ją węgierski reżyser Arpad Schilling. To historia młodej pary, która otrzymuje zaproszenie na weekendowy pobyt w ekskluzywnym spa. Okazuje się jednak, że hotel położony w nadmorskim, zimnym klimacie to zhierarchizowany system, w którym każdy zna swoje miejsce. Tekst scenariusza powstawał we współpracy z aktorkami i aktorami. Spektakl dla widzów od 18. roku życia.


Poskromienie złośnicy


DO 18 STYCZNIA 2021,


platforma V0D Teatru Dramatycznego.


Dostęp bezpłatny


Teraz coś dla wielbicieli retro. Kultowy spektakl „Poskromienie złośnicy" według Szekspira w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, którego premiera odbyła się w 1998 roku w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Przedstawienie zarejestrowane w 2005 r. jest dostępne w internecie do 18 stycznia, można więc zrobić sobie sylwestrowy pokaz. A warto, choćby dlatego, że to jeden z pierwszych spektakli Krzysztofa Warlikowskiego, wówczas młodego, niepokornego dekonstruktora i burzyciela, dziś klasyka polskiego teatru. Do tego genialna obsada: Danuta Stenka, Adam Ferency, Małgorzata Kożuchowska i Marcin Dorociń-ski; hipnotyzująca muzyka Pawła Mykietyna i cyrkowa scenografia Małgorzaty Szczęśniak.


Sylwester z Klubem Komediowym


31 GRUDNIA 2020, GODZ. 21, Facebook Live. Bilety: 18,99 zł


A jeśli macie ochotę odreagować ten trudny rok śmiechem, to chyba nie ma lepszej propozycji niż „Sylwester z Klubem Komediowym". Wszak nie od dziś wiadomo, że ekipa improwizatorów i improwizatorek z artystycznej piwnicy przy placu Zbawiciela, a teraz także z nowego klubu Rakieta, jest w stanie rozśmieszyć nawet największych ponuraków. W programie streamowanego na żywo spektaklu sylwestrowego podsumowanie pandemicznego roku, quiz z wiedzy o 2020 r. i goście specjalni.


Wymazywanie


NINATEKA.PL Dostęp bezpłatny


Możemy też sami zrobić sobie teatralnego sylwestra z ulubionym spektaklem, a to dzięki portalowi Ninateka, w którym znajdziemy archiwalne zapisy spektakli online. Jest wśród nich dzieło niezwykłe: „Wymazywanie" Krystiana Lupy, czteroczęściowe przedstawienie na podstawie powieści Thomasa Bernharda, swoistego testamentu wydanego trzy lata przed śmiercią pisarza. Bernhard rozlicza w niej Austrię, a przy okazji całą Europę, z niedawnych grzechów nazizmu i nacjonalizmu. Hipnotyczny spektakl o rodzinie, wypartej świadomości, radykalizmie wojny i życiu, w którym przez kilka godzin podziwiać możemy niesłychany aktorski kunszt Piotra Skiby.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji