Artykuły

Warszawa. TR Warszawa w kampanii "16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć"

W dniach 25 listopada - 10 grudnia w całej Polsce trwa akcja "16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć". To międzynarodowa kampania, organizowana przez Women’s Global Leadership Institute i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.


Daty trwania kampanii wybrano pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. W obrębie tych 16 dni mieści się także m.in. 1 grudnia, światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu.


Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w kampanię "16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na płeć", jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez; rozwój świadomości, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka; wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet; budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobie; zastosowanie metod pozwalających na rozwijanie i odkrywanie nowych i skutecznych strategii; wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet; tworzenie narzędzi nacisku na rządy, aby wywiązały się z obietnic powstrzymania przemocy wobec kobiet. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie KAMPANII 16 DNI.


W ramach kampanii, której współorganizatorką jest fundacja Feminoteka wykorzystywane są zdjęcia z projektu Muzeum Dowodów Rzeczowych.


O Muzeum Dowodów Rzeczowych w związku z akcją "16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć" napisała już m.in. Paula Szewczyk w "Wysokich Obcasach" oraz Julia Właszczuk w "Vogue".


Polecamy uwadze nową stronę internetową projektu Muzeum Dowodów Rzeczowych oraz filmowe podsumowanie polskiej odsłony wystawy.


O MUZEUM DOWODÓW RZECZOWYCH


„Nigdy nie będziesz szła sama” - to hasło całego cyklu wydarzeń, skoncentrowanych wokół praw kobiet, który realizujemy w TR Warszawa w sezonach 2020/2021i 2021/2022. Dla nas – publicznej instytucji kultury – to hasło to zobowiązanie: misją teatru jest dawać przestrzeń do dialogu i dyskusji na najtrudniejsze tematy. Do takich tematów należy przemoc wobec kobiet w rodzinach i związkach. Wierzymy, że projekt „Muzeum Dowodów Rzeczowych” pozwoli przełamać milczenie i sprawi, że głos kobiet, które doświadczyły przemocy zostanie usłyszany.


Roman Pawłowski, kurator Baltic Transfer* Festival, pełnomocnik dyr. TR Warszawa ds. programowych


Powstaje muzeum pamięci, muzeum niewypowiedzianej traumy i tego, o czym zwykle nie mówi się głośno. Możesz zostać kuratorką i przyczynić się do zdjęcia tabu z doświadczenia przemocy. Razem zmieńmy sytuację tych, które przeżyły. Przemoc w każdej postaci to temat, o którym nadal mówi się szeptem. Dzięki sztuce można jednak przepracować to, z czym nosimy się od lat. MUZEUM DOWODÓW RZECZOWYCH to projekt, który na podstawie zebranych artefaktów może przyczynić się do społecznej zmiany.


Sylwia Chutnik, kuratorka cyklu „Nigdy nie będziesz szła sama”


ŁOTEWSKA ODSŁONA MUZEUM DOWODÓW RZECZOWYCH


Pierwsza, łotewska odsłona wystawy Jany Jacuki i Laury Stašāne prezentowała przedmioty i historie powierzone artystkom przez kobiety z Łotwy, które doświadczyły przemocy domowej. Projekt powstał i miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku, w ramach Festiwalu Homo Novus w Rydze. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet. Na stronie internetowej TR Warszawa dostępna jest galeria przedmiotów prezentowanych w Rydze.


POLSKA ODSŁONA MUZEUM DOWODÓW RZECZOWYCH


Otwarcie wystawy odbyło się 1 lipca 2021 roku w specjalnie zaaranżowanym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie. Wystawa była otwarta między 1 a 6 lipca br. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet. Na zaproszenie TR Warszawa, artystki postanowiły poszerzyć wystawę o przedmioty i historie nadesłane przez polskie kobiety.



Polska odsłona Muzeum Dowodów Rzeczowych organizowana była przez TR Warszawa, we współpracy z krakowską fundacją Autonomia i warszawską fundacją Feminoteka. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu TR Warszawa NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA. Porozmawiajmy o aborcji. Wystawa była także wydarzeniem specjalnym Baltic Transfer* Festival, który odbył się w TR Warszawa między 18 a 24 października 2021 roku. Kuratorem projektu był Roman Pawłowski, pełnomocnik dyr. TR Warszawa ds. programowych. Projekt Baltic Transfer* Festival jest wspólną inicjatywą Jaunimo Teatras (Wilno), The New Theatre Institute (Ryga), Vaba Lava (Tallinn) i TR Warszawa. Projekt wspierany i finansowany był przez Baltic Culture Fund.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji