Artykuły

Polskie Radio. Radionowela na dobrą drogę

W sobotę [18 listopada] na antenie Jedynki startuje nowe słuchowisko w odcinkach. Bohaterów słynnych radiowych serii "Matysiakowie " i "W Jezioranach" łączyły więzy rodzinne. Postaci z najnowszej odcinkowej produkcji Teatru Polskiego Radia "Motelu w pół drogi" połączył biznes.

Choć trudno w to uwierzyć, powstający właśnie radiowy serial jest dopiero trzecią wieloodcinkową produkcją w historii Polskiego Radia.

Od czasu premiery "Matysiaków" i "W Jezioranach" nie podejmowano prób stworzenia rozpisanego na wiele tygodni, współczesnego słuchowiska.

"Motel w pół drogi", który na antenie programu pierwszego zadebiutuje w najbliższą sobotę (początek emisji o godz. 11.40), ma dotychczas 30 dwudziestominutowych odcinków, ale temat wydaje się rozwojowy. Być może więc będziemy świadkami narodzin kolejnej, wieloletniej radiopowieści. I zupełnie innej od poprzedniczek.

Nowe czasy i wyzwania

- "Motel..." ma inną formułę i bardzo młodych głównych bohaterów, którzy podejmują wyzwania współczesnego życia - mówi Janusz Kukuła [na zdjęciu], obok Adama Baumana scenarzysta i zarazem reżyser serii.

Takim wyzwaniem jest biznes. Bohaterów "Motelu w pół drogi" połączyło prowadzenie motelu na przedmieściach niedużego powiatowego miasteczka. Gdzieś w północno-wschodniej Polsce. Perypetie i doświadczenia związane z prowadzeniem niewielkiego interesu nie pojawiają się przypadkowo, ponieważ - i to kolejna istotna odmienność nowej serii - "Motel w pół drogi" ma nie tylko dostarczać rozrywki, ale i spełniać zadanie edukacyjne.

A zadaniem tym jest promowanie przedsiębiorczości i wyjaśnienie podstawowych pojęć ekonomieznych. Zakładając firmę, bohaterowie "Motelu w pół drogi" będą stawać przed różnymi wyborami i krok po kroku rozwiązywać problemy ekonomiczne. Co piątek w "Sygnałach dnia" o godz. 8.40 dziennikarze ekonomiczni programu pierwszego będą wyjaśniać problemy, z jakimi zetkną się bohaterowie noweli.

"Motel w pół drogi", jak na nowoczesną produkcję przystało, będzie przedsięwzięciem multimedialnym. Część zdarzeń będzie miała miejsce na stronie wwwjnotel.wp.pl.

Szansa na przedmieściu

Nowa radiowa produkcja, poza pigułką ekonomicznej wiedzy, pozwoli słuchaczom przeżywać wartko przedstawione perypetie bohaterów. Główne postaci serialu, 28-latkowie Monika i Marcin, są przyjaciółmi z firmy reklamowej. Zwolnieni w ramach redukcji decydują się na wejście w spółkę z 70-letnią wdową mieszkającą w podupadłym dworku nieopodal puszczy. Przedsięwzięcie okaże się życiową szansą nie tylko dla nich, ale i dla napotkanych po drodze ludzi.

- Szybkie zmiany planów i dynamiczna akcja wskazują na bliskie pokrewieństwo "Motelu..." z najlepszymi produkcjami telewizyjnymi - zachwalają radiowy serial producenci.

Obiecują też, że na antenie nie zabraknie miłości i przyjaźni. Będą też inne pozytywne wartości: wierność, uczciwość, tolerancja i spora dawka humoru.

To, czego na razie słuchacze mogą być pewni, to znakomita obsada. Parze głównych bohaterów, w których wcielą się Marcin Przybylski i Eliza Borowska, będą towarzyszyć głosy m.in.: Henryka Talara, Krzysztofa Kowalewskiego, Mariana Opani, Krzysztofa Gosztyły, Andrzeja Mastalerza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji