Artykuły

Łódź. Artyści łódzkiego teatru - wideo z lat 70/80-tych z archiwum TVP

Materiały udostępnione w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.”. Są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. i 80. dostępne za darmo online.


https://cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,kazimierz-wrzostek-szkic-do-portretu,59627288


Życie i działalność twórcza tancerza baletowego Kazimierza Wrzoska. Film przedstawia pracę w Teatrze Wielkim w Łodzi, codzienne próby oraz krótkie relacje z występów artysty. W filmie wykorzystano fragmenty spektakli baletowych na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi: „Zielony stół” - Cohen F, Jooss Kurt, „Jezioro łabędzie” – Czajkowski Piotr, „Orfeusz” – Monteverdi Claudio, „Gajane” – Chaczaturian Aram.


https://cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,boguslaw-sochnacki,59356259


Bohaterem reportażu z cyklu "Twarze Teatru". jest aktor Teatru Nowego w Łodzi, Bogusław Sochnacki. Dysponujący szerokim emploi, grający dużo, różnych ról, m.in. w "Rewizorze" Gogola, "Don Juanie" Moliera, "Judaszu z Kariothu" Roztworowskiego, "Garbusie" Mrożka. Aktor pracowity, dbający o zharmonizowanie gestu, mimiki i słowa, by osiągnąć pełnię przedstawianej postaci. Witold Zatorski opowiada o pracy z aktorem, który nie dał się "zjeść" teatrowi, jest nadal czysty, nie ma w nim próżności i maniery. Jerzy Katarasiński opisuje aktora jako skupionego, gotującego się wewnętrznie i wybuchającego w momentach, kiedy ciśnienie wzrasta do maksimum. Widz wierzy, że miotają nim naprawdę gorące uczucia i wielkie pasje. Przypomina role w "Idiocie" i "Kubusiu Fataliście". W audycji zobaczymy fragmenty spektakli z udziałem aktora, wypowiedzi widzów na temat jego gry, a także Bogusława Sochnackiego w sytuacjach codziennych. Podczas spaceru ulicami Łodzi, w mieszkaniu przy karmieniu rybek, prowadzącego samochód w drodze na próbę. Aktor od roku prowadzi zajęcia w szkole teatralnej, na II roku - sceny współczesne i założył sobie za cel nauczyć studentów "mówić po ludzku".


https://cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,jerzy-lapinski,59355896


Audycja z cyklu "Twarze Teatru". Jerzy Łapiński, polski teatralny i filmowy. W 1963 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, następnie mieszkał w Chotomowie pod Warszawą. Występował w wielu teatrach, m.in. w Teatrze Ziemi Łódzkiej (1963 - 1965), Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1965 - 1967), Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1967 - 1968), od roku 1968 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Aktor idealnie pasujący do każdego repertuaru. Dobrze sprawdza się w komedii, tragedii, a nawet farsie. Jest aktorem którego łatwo dopasować do każdej formuły inscenizacyjnej i zmieścić w każdej estetyce teatralnej. Fragmenty prób teatralnych. Wypowiedzi aktorów i reżyserów na temat jego zdolności aktorskich artysty.


https://cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,wanda-neumann,59356085


Audycja z cyklu "Twarze Teatru". Wanda Neumann, polska aktorka. W 1964 ukończyła Liceum Muzyczne w Poznaniu, następnie studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Studia ukończyła w 1968 roku. Żona aktora, Wiesława Nowickiego. W latach 1968 - 71 występowała na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, następnie od 1971 do 1973 w Teatrze Nowym w Łodzi. Od 1973 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Wypowiedzi krytyków i i reżyserów na temat zdolności aktorskich artystki. Fragment spektaklu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Stanisława Hebanowskiego.


https://cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,wlodzimierz-saar,59412157


Audycja z cyklu "Twarze Teatru". Włodzimierz Saar, polski aktor telewizyjny i teatralny. Zadebiutował w sezonie 1955/56 w Teatrze Miejskim w Jeleniej Górze. Od 1959 do 1961 grał w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, potem w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu (1961 - 63), Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (1963 - 65 i 1966 - 70) oraz w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie (1965/66). Sezon 1970/71 przepracował w Teatrze Śląskim w Katowicach, następny w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. W latach 1972 - 78 występował w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Artystę wspominają aktorzy i reżyserowie m.in. Lidia Zamkow, Bogusław Dąbrowski czy Stanisław Hebanowski. Mówią o jego dokonaniach aktorskich, wymieniają role w spektaklach "Turoń", "Bołdyn", "Rzecz listopadowa", Wesele". Fragmenty spektakli z udziałem artysty.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji