Artykuły

Warszawa. 29. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna kolejną, 29. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od 2 listopada teatry mogą zgłaszać spektakle będące inscenizacjami oryginalnych polskich tekstów powstałych w ostatnich 20 latach.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna kolejną, 29. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od 2 listopada teatry mogą zgłaszać spektakle będące inscenizacjami oryginalnych polskich tekstów powstałych w ostatnich 20 latach.


Warunkiem uczestnictwa w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest przygotowanie premiery spektaklu pomiędzy 1 kwietnia 2022 a 31 marca 2023. Zgłaszane przez teatry mogą być inscenizacje dramatów bądź adaptacji rozmaitych gatunków współczesnej polskiej literatury. Zgłoszenia należy nadsyłać w następujących terminach:


premiery z roku 2022 – do 12 stycznia 2023 roku,


premiery z roku 2023 – do 16 lutego 2023 roku (data dotyczy zarówno spektakli, których premiera odbędzie się między 1 stycznia a 16 lutego 2023, jak i spektakli, których premiera jest planowana do 31 marca 2023).


W nowej edycji proponowane są zmiany wynikające przede wszystkim z ewolucji, jakie przechodzi życie teatralne w Polsce, ale także z konieczności uproszczenia struktury Konkursu i zmniejszenia jego kosztów.


Najważniejszą zmianą jest zawieszenie systemu refundacji części kosztów przygotowania premiery. System ten obowiązywał od początku istnienia Konkursu i służyć miał w swym założeniu stworzeniu finansowej zachęty dla dyrektorów teatru, by ryzykowali wprowadzenie do repertuaru polskiej sztuki współczesnej. Premier nowych sztuk w sezonie bywało ledwie kilkanaście. Dziś taka zachęta nie jest już konieczna; liczba nowych wystawień od kilku lat co sezon przekracza setkę.


System refundacji zostanie zastąpiony przez system nagród i wyróżnień dla teatrów szczególnie zasłużonych dla obecności polskiej literatury współczesnej na scenach. Decydować będzie oczywiście jakość artystyczna zgłoszonych do Konkursu propozycji, ale pod uwagę będą brane także walory literackie samych tekstów i ich funkcja w spektaklu.


Organizatorom Konkursu szczególnie zależy na promocji współcześnie pisanego dramatu i jego żywej obecności na scenach. Wspierane będą drugie i kolejne wystawienia tego samego tekstu, ażeby przeciwdziałać praktyce, w ramach której istnienie wartościowych utworów kończy się na ich prapremierze w jednym teatrze.


Regulamin i załączniki dostępne na stronie Instytutu.


Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej:


Maria Stępkowska


tel. 733 900 015


mstepkowska@instytut-teatralny.pl


Biuro Konkursu:


Karolina Wyrzykowska


tel. 730 120 127


kwyrzykowska@instytut-teatralny.pl


Więcej informacji: sztukawspolczesna.com


Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji