Artykuły

Kraków. Mozart i maski w Operze Kameralnej

W sobotę 9 grudnia, po raz pierwszy w Krakowie, na deskach Krakowskiej Opery Kameralnej, zaprezentowana zostanie "Zaide" Wolfganga Amadeusza Mozarta - singspiel, według libretta Johanna Andreasa Schachtnera, na podstawie powieści "Das Serail" Franza Josefa Sebastianiego w reżyserii Wacława Jankowskiego.

Premierze będzie towarzyszyć wystawa jubileuszowa teatru oraz wystawa masek Ryszarda Hodura.

Pracę nad "Zaide" Mozart rozpoczął w roku 1779, licząc na zatrudnienie w nowootwartym teatrze operowym National - Singspiel w Wiedniu. Placówka ta miała na celu stworzenie sceny dla opery niemieckiej, która dotychczas pozostawała w cieniu wszechpanującej opery włoskiej i francuskiej. Istotę gatunku jakim jest singspiel stanowi przede wszystkim obecność języka niemieckiego, a także partii mówionych, występujących w miejsce właściwych operze włoskiej recytatywów.

Praca nad "Zaide" została przerwana przez Mozarta wskutek nadejścia zamówienia na operę "Uprowadzenie z Seraju", dzieło o bardzo zbliżonej do "Zaide" tematyce.

Dopiero po latach, porządkując dokumenty po swym małżonku, Konstancja Mozart natknęła się na nieznany sobie rękopis niemieckojęzycznego dzieła scenicznego. Dotychczas nie udało się odnaleźć libretta, zawierającego cały tekst mówiony wykorzystany w utworze. Zachowały się jedynie dwa akty, na które składają się partie śpiewane.

Treścią opery, której akcja rozgrywa się w egzotycznej, orientalnej scenerii, jest historia branki, oblubienicy sułtana, imieniem Zaide, obdarzonej gorącym uczuciem przez dwóch mężczyzn - sułtana oraz jednego z jego niewolników.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji