Artykuły

„Rabacja” w nowosądeckim skansenie

Spektakl nawiązuje do pamiętnej rzezi galicyjskiej z przełomu lutego i marca 1846 roku. To epizod polskiej historii, którego nie chcemy pamiętać

W całym kraju wrze. Nie da się już stać obok i tylko patrzeć. Przemoc psychiczna zmienia się w przemoc fizyczną. Spektakl Rabacja w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego tym razem zagości w nowosądeckim skansenie.

Premiera Jakuba Roszkowskiego odbyła się we wrześniu 2017 roku podczas festiwalu Genius Loci w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

Galicyjska rzeź na scenie

Spektakl nawiązuje do pamiętnej rzezi galicyjskiej z przełomu lutego i marca 1846 roku. - To epizod polskiej historii, którego nie chcemy pamiętać. A jeżeli już chcemy, to w mocno spolaryzowanych perspektywach: źli chłopi mordujący dobrych szlachciców, podburzani przez złych Austriaków. Mam poczucie, że żadna z tych skrajnych perspektyw nie wyczerpuje tematu całkowicie — wyjaśnia Jakub Roszkowski, reżyser. - Dlatego zdecydowałem się podzielić nie tylko przebieg inscenizacji, ale i samą publiczność na trzy części. Tak aby każdy mógł samodzielnie prześledzić mechanizmy wydarzenia z wszystkich trzech punktów widzenia-szlacheckiego, austriackiego i chłopskiego — wyjaśnia Jakub Roszkowski.

Publiczność w kościele przysłucha się szlachcie i klerowi, w ratuszu podglądnie Austriaków, a w chłopskiej chacie wysłucha racji zbuntowanych chłopów.

Ludowe pieśni na żywo

Rabacji nowosądeckiej towarzyszy muzyka grana na żywo przez Stefana Wesołowskiego. - Ludowe pieśni rabacyjne przenikają się z muzyką współczesną i podniosłymi frazami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego — mówi Roszkowski.

W rolach głównych: Agnieszka Judycka (Szlachcianka), Grzegorz Łukawski (Szlachcic), Tomasz Miedzik (Ksiądz), Jerzy Swiatłoń (Chłop), Agnieszka Kościelniak (Dziewczyna), Sławomir Rokita (Adiutant) oraz Tadeusz Zięba (Starosta).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji