Artykuły

Festiwal Czterech Kultur

Formuła Festiwalu Czterech Kultur po raz kolejny ulega zmianie. Organizatorem zaplanowanej na wrzesień 2017 roku edycji będzie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a prace nad programem zostały powierzone aż czterem kuratorom.

Hasłem przewodnim tym razem jest dialog. W ten sposób impreza nawiązuje do pierwotnej nazwy Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. — Dla nas dialog to dyskusja o tym, co było w przeszłości. To także dialog między artystami i publicznością — mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Festiwal ma być bardziej widoczny w mieście, wiele zdarzeń zaplanowano w okolicach Starego Rynku. — Kolejna edycja będzie dla nas testem, czy zaproponowana oferta odpowiada łodzianom — mówi Dagmara Śmigalska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

Z większym rozmachem

Festiwal dostanie od magistratu 1,2 mln zł, o drugie tyle ubiega się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy liczą też na sponsorów. Wciąż jednak nie wiadomo, które z wydarzen uda się zrealizować, dlatego kuratorzy nie odkrywają na razie wszystkich kart.

Kuratorką obszaru sztuk wizualnych została Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms. Organizowany przez nią Festiwal Energia Miasta w przyszłym roku stanie się częscią Festiwalu Czterech Kultur. — Zawsze naszym celem było stworzenie dużego festsiwalu, który będzie zauważalny w przestrzeni publicznej — opowiada Latuszewska-Syrda. Na Starym Rynku powstanie nowa instalacja  Jerzego Janiszewskiego, twórcy instalacji „Koncert na wstążki" oraz mural 3D, czyli taki, który swoją konstrukcją wychodzi poza elewację kamienicy.

W Pasażu Róży prezentowana będzie sztuka muralistek, jeszcze nieznane są nazwiska. „Murale poklatkowe" to inicjatywa malowania klatek schodowych przez twórców, którzy przyjadą do Łodzi na specjalne rezydencje artystyczne.

Za wydarzenia teatralne odpowiada Jakub Porcari, dyrektor artystyczny Teatru. im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Program zakłada różne formy teatralne, m.in. kabaret, spektakl muzyczny oraz sztuki dla dzieciPomagać będą Teatr Nowy, Teatr Jaracza oraz Teatr Arlekin. Wyprodukowane na potrzeby festiwalu przedstawienia zostaną w ich repertuarze na dłużej.

Miejski folklor

Przemysław Owczarek, dyrektor Domu Literatury w Łodzi zatroszczy się o wydarzenia filmowe  i literackie. Planuje połączyć ze sobą łódzkich artystów w projekcie dotyczącym folkloru miejskiego. Chciałby, aby w ramach warsztatów powstały dwa utwory, których refren zostanie przetłumaczony na język niemiecki, rosyjski oraz hebrajski. Zaplanował też przegląd filmów Andrzeja Krakowskiego oraz dyskusję o jego twórczości literackiej. Reżyser jest autorem książki Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood, która opowiada o udziale żydowskich twórców polskiego pochodzenia w tworzeniu amerykańskiej kinematografii.

Organizatorzy chcą sprowadzić z Tel Awiwu muzyczno-literacki spektakl Monologi, który sięga do tradycji kuchni żydowskiej. Na odpowiedź, ile z tych ambitnych planów uda się zrealizować, musimy poczekać co najmniej do lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji