Artykuły

TVP. Zmiany w ramówce TVP Kultura

TVP Kultura wprowadza zmiany w ramówce. Pojawi się kilka nowych programów publicystycznych, m.in. "Sceny ze sceny" - cotygodniowy program teatralny prowadzony przez Łukasza Drewniaka.

Publicystyka

"SOCJOPACI" TALK-SHOW DLA INTELIGENTÓW

Prowadzenie: Wojciech Klata

Emisja: w styczniu co drugi czwartek, godz. 23:00

"Socjopaci", czyli Wojciech Klata kontra indywidualiści polskiej kultury. Rozmowy zaczepne, przekorne, demaskujące. Kim są najbardziej wyraziste współczesne osobowości twórcze? Jak funkcjonują w dzisiejszym społeczeństwie? Jak kreują swój wizerunek? Czy podlegają przymusom społecznym? Jak postrzegają siebie, a jak widzą ich inni?

Z napięć między tym, co indywidualne, a tym, co społecznie narzucone wyłania się swoiste "life history matrix" - niezwykły portret współczesnego człowieka uwikłanego w rozmaite gry społeczne, kulturowe i medialne.

Bohaterzy trzech pierwszych odcinków:

Dorota Masłowska, Wilhelm Sasnal, Piotr Waglewski.

***

"TRZECI PUNKT WIDZENIA"

Prowadzenie: Marek Cichocki, Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz

Emisja: soboty, ok. 22:00; premiera: 6 stycznia 2007

Trzy najciekawsze, najbardziej osobliwe, najbardziej frapujące, znaczące, a nawet dwuznaczne wydarzenia mijającego tygodnia oczami trzech intelektualistów.

Marek Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz z dystansem i przymrużeniem oka komentują to, co najważniejsze i najśmieszniejsze w polityce, sztuce, sporcie, czy gospodarce. Przewrotne polemiki, błyskotliwe uwagi, zaskakujące puenty, czyli współczesne społeczeństwo z trzeciego punktu widzenia.

***

"NA WEEKEND" Prowadzenie: Magda Juszczyk.

Emisja: w każdy piątek ok. 17:50; premiera: 5 stycznia 2007

Praktyczny przewodnik po wydarzeniach kulturalnych z całej Polski. Co, gdzie i kiedy warto obejrzeć podczas nadchodzącego weekendu. Propozycje dla dzieci, rodziców i dziadków, dla tradycjonalistów i eksperymentatorów. Zaproszenia do kin, oper, teatrów i na koncerty w całym kraju. Niezawodne vademecum kulturalne na weekendowe wieczory.

MAGAZYNY TEMATYCZNE

Codzienny cykl półgodzinnych specjalistycznych magazynów poświęconych różnym dziedzinom sztuki (teatr, literatura, film muzyka). Od wtorku do piątku tuż po "Wieczorze z kulturą".

"SCENY ZE SCENY" cotygodniowy program teatralny

Prowadzenie: Łukasz Drewniak

Emisja: w każdy wtorek ok. 22:00; premiera: 2 stycznia 2007

Rozmowy o teatrze - ludzie, zjawiska, problemy współczesnego teatru. Raz w miesiącu specjalny magazyn o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim, a w nim m.in.:

Siły i środki naszej sceny - czyli najciekawsi artyści współczesnego teatru i najważniejsze miejsca na teatralnej mapie kraju, rozmowy, reportaże, recenzje.

Wspomnienie z teatru. - osoby publiczne spoza teatru, opowiadają o swoich największych wrażeniach z przedstawień teatralnych.

Świat jest teatrem. - felieton ukazujący teatralizację różnych przejawów życia (np. zachowania polityków, techniki negocjacyjne).

Za kulisami. - historie osób z zaplecza sceny: suflerów, inspicjentów, garderobianych. Teatr od kulis, jakiego nie znamy.

Interpretacje - fragmenty spektakli teatralnych w dwóch całkiem różnych wykonaniach. Zaskakujące zestawienia, znakomite kreacje aktorskie.

Sztuka anegdoty - wpadki, pomyłki, nieprzewidziane zdarzenia z humorem opowiadane przez mistrzów teatralnej anegdoty.

***

"Czytelnia" magazyn literacki

Emisja: w każdą środę, ok. 22:00; premiera: 3 stycznia 2007

W programie rzetelna informacja o najciekawszych nowościach wydawniczych, rekomendacje czytelnicze, "klipy" literackie, fenomen bestsellerów, recenzje i dyskusje z udziałem autorów, krytyków i wydawców.

Ambicją pomysłodawców "Czytelni" jest promocja czytania jako jednej z najprzyjemniejszych i twórczych form spędzania czasu, a także prezentacja książek jako przedmiotów godnych pożądania.

***

"Następny seans filmowy" magazyn filmowy

Prowadzenie: Michał Chaciński

Emisja: w każdy czwartek, ok. 22:00; premiera: 4 stycznia 2007

Magazyn, który rozmyślnie unika wszystkiego, czego pod dostatkiem w istniejących programach filmowych: informacji niby bieżących (a i tak od dawna znanych), kryptoreklamowych rozmów z reżyserami filmów wchodzących na ekran czy wywiadów z modnymi "gwiazdami". "Następny seans filmowy" adresowany jest do ambitnego kinomana, który na sztukę filmową pragnie spojrzeć z niecodziennej strony.

W programie m.in.:

Dobry, zły i brzydki - opiniotwórcze grono krytyków dosadnie recenzuje wybrane trzy wydarzenia z branży filmowej. Jedno chwali, drugie krytykuje, a trzecie piętnuje. Wydarzeniem może być premiera filmu, premiera książki branżowej, festiwal, nowa sesja dofinansowań PISF, wypowiedź znanego reżysera itp.

Bliskie spotkania - znana i ważna osoba opowiada o ważnym dla niej filmie i dokonuje analizy wybranych fragmentów z udziałem profesjonalnego montażysty lub zdjęciowca. Omawiane są tajniki konstrukcji dramaturgicznej, gry aktorskiej, zdjęć i montażu. Wyjaśniana rola i wkład reżysera oraz innych członków ekipy filmowej. Pozwala to widzowi spojrzeć na film oczami jego twórców, a także aktorów.

***

"Co słychać?" magazyn muzyczny.

Prowadzenie: Jacek Hawryluk / Bartek Chaciński

Emisja: w każdy piątek, ok. 22:00; premiera: 5 stycznia 2007

Praktyczny informator o nowościach w dziedzinie muzyki klasycznej i ambitnej rozrywkowej. Zapowiedzi premier operowych i koncertów, nowości płytowe, recenzje, sylwetki muzyków, prezentacja najciekawszych zespołów.

W programie także wywiady z goszczącymi w Polsce artystami, rocznice muzyczne, obszerne fragmenty koncertów, ciekawostki ze świata muzyki, filmowe informacje o sukcesach polskich artystów za granicą, a także muzyczne aktualności ze świata.

***

TVP KULTURA w TVP 3

Emisja: od poniedziałku do piątku - dwie premiery o 9:50 i 10:50, w soboty i niedziele - premiera o 17:15

Już wkrótce programy TVP Kultura będzie można oglądać na antenie TVP 3.

Krótkie, "fleshowe" informacje kulturalne będą źródłem klarownej i kompetentnej wiedzy o tym, co i dlaczego warto obejrzeć, przeczytać, czego posłuchać. Premiery, festiwale, nagrody, nowe trendy w sztuce... Dlaczego warto je poznać? W jaki kontekst kulturowy i społeczny się wpisują? Co jest we współczesnej sztuce ważne, wartościowe, przełomowe? "Informacje TVP Kultura" to program dla wszystkich, którzy - mimo ograniczonego czasu - pragną być"na bieżąco" z polską i światową kulturą.

***

SPEKTAKL TEATRALNY - Emisja: od stycznia w każdy wtorek, godz. 20:30.

Przedstawienia najnowsze i niezapomniane spektakle sprzed lat. Od klasyki po współczesną "młodą" dramaturgię. Niezapomniane pozycje teatru TV, legendarny teatr "Kobra", filmowe adaptacje klasyki, a także "teatr na żywo", czyli bezpośrednie transmisje z najważniejszych wydarzeń polskich scen.

W styczniu m.in. "Wspólniczka" Teatru Kobra, "Walka karnawału z postem" - transmisja "na żywo" z Polskiego Teatru Tańca oraz "Ławeczka" w reż. Macieja Wojtyszko z rewelacyjną rolą Janusza Gajosa.

***

BALET, OPERA - Najsłynniejsi wykonawcy, mistrzowskie wykonania.

W styczniu m.in. "Włosy Beethovena" reż. Larry Weinstein, "Spalony tost" - opera nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Złota Praga w 2006, "Czarna wdowa" - głośny musical utrzymany w konwencji czarnego kryminału z lat 40.

Od stycznia w każdy piątek, godz. 20:30.

Najwybitniejsze spektakle operowe i baletowe. Zrealizowane z rozmachem widowiska w reżyserii mistrzów gatunku. Muzyka największych światowych kompozytorów

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji