Artykuły

Przed nami druga edycja Festiwalu Legend Lubelskich

— Lublinianie znają niewiele legend o naszym mieście. Chcemy to zmienić — mówi Łukasz Witt-Michałowski, reżyser teatralny i pomysłodawca  Festiwalu Legend Lubelskich. Dziś rozpoczyna się druga edycja wydarzenia.

W programie tegorocznej odsłony festiwalu znalazły się m.in. spektakle, improwizacje, pokazy tańca dawnego i żonglerki historycznej.

Pożar w domu uciech

Najważniejszymi wydarzeniami w tym roku będą  premiery dwóch plenerowych spektakli. Pierwszy z nich to Dintojra, historia o kamieniu nieszczęścia, którego według legendy diabli porzucili w okolicach Sławinka. Miał on posłużyć później jako podstawa pod katowski pieniek. Spektakl opowiada o Antku, rzezimieszku, który postanawia zlekceważyć zgubny wpływ kamienia, w rezultacie stając z nim oko w oko. Całość śiewana jest przez Przemysława Buksińskiego, aktora lubelskiej Sceny Premier InVitro, a spektakl zobaczymy w bramie Wieży Trynitarskiej, blisko miejsca, w którym kamień znajduje się obecnie. Ciekawie zapowiada się również premiera spektaklu Pożar w zamtuzie. To komediowa opowieść o wielkim pożarze Lublina, do którego doszło w 1575 roku. Ogień pojawił się w jednym z zamtuzów, czyli ówczesnym domu uciech. Po pożarze to właśnie ten budynek odbudowano jako pierwszy. Spektak zobaczymy na placu Rybnym. Obydwa przedstawienia zainscenizowane zostaną dwukrotnie w kilkugodzinnych odstępach. Wyreżyserował je Łukasz Witt-Michałowski, reżyser teatralny i pomysłodawca festiwalu. Za scenariusz odpowiada Marcin Wroński, lubeslki autor kryminałów, zdobywca m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru.

Spektakle zaczynają się o godz. 13.

Tańce renesansu i baroku

Nie zabraknie też teatru improwizowanego. Grupa Poławiacze Pereł przygotowała na tę okazję spektakl Legendy Dawnego Miasta, podczas którego usłyszymy opowieści o niezywkłych mieszkańcach Lublina i ich tajemnicach, które stały się legendami. W improwizacje będą włączane fragemnty gotowej opowieści czytane przez moderatora.

Festiwal Legend Lubelskich to jednak nie tylko teatr. Na Rynku za Trybunałem Koronnym odbędą się pokazy żonglerki historycznej. Następnie widzowie zobaczą suitę tańców renesansowych i barokowych, a w finale występu wezmą udział uczestnicy warsztatów tańca dawnego. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Wojcieszuk.

Swoje drzwi otworzy także Archiwum Kryminalne, czyli lubelski escape room zaaranżowany w klimacie lat 30. W czasie trwania festiwalu można tam rozwiązywać zagadki kryminalne. Aby wziąć udział, konieczna jest rezerwacja. Zapisać sie będzie trzeba także na grę miejską, której uczestnicy wcielą się w archeologów i będą szukać kielicha księcia Leszka Czarnego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji