Artykuły

Poznań. Pierścień Mędrców Betlejemskich dla Różyckiej-Zborowskiej

Reżyser Wanda Różycka-Zborowska otrzymała w sobotę [6 stycznia] Pierścień Mędrców Betlejemskich - ogólnopolską nagrodę przyznawaną artystom przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Poznaniu.

Wręczył go bp Marek Jędraszewski podczas uroczystej mszy św. w poznańskiej katedrze. Nagroda przyznawana jest od 2002 r. - trafia do tych osób, których twórczość niesie w sobie wartości chrześcijańskie. Kandydatury nominowanych rozpatruje kilkuosobowe jury składające się z muzyków, plastyków, architektów, malarzy.

Do tegorocznej nagrody nominowano pięć osób: aktorów Piotra Adamczyka i Andrzeja Seweryna, kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz twórców filmowych: Wandę Różycką Zborowską i Krzysztofa Krauze. Nikt z nominowanych - z wyjątkiem laureatki - nie przybył do Poznania na sobotnią uroczystość.

Wanda Różycka-Zborowska urodziła się w 1953 r. w Dargowie k. Pasłęka, kształciła się też na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem wielu filmów, m.in. dokumentu o mało znanym powstaniu sejneńskim z 1919 r. "Odtajnione powstanie" z 2001 r. Znany jest też jej wstrząsający dokument zatytułowany "Czarni baronowie" o stalinowskich ośrodkach pracy przymusowej w Polsce, na Węgrzech i w Czechosłowacji. W 2006 r. nakręciła film poświęcony papieżowi-Polakowi "Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II". Ten właśnie film przyniósł jej nagrodę. Pracuje też nad filmem o papieżu Benedykcie XVI. - Dziękuję Panu Bogu za to, że jestem artystą i w tym duchu odbieram tę nagrodę - mówiła laureatka chwilę po odebraniu pierścienia. - Służyć Chrystusowi to służyć prawdzie i pięknu. Taki mam cel jako reżyser - dodała.

Zebranym w katedrze wiernym opowiedziała też przypowieść o czwartym z mędrców, który również podążał za gwiazdą betlejemską, by złożyć Jezusowi dary. Po drodze jednak spotykał ludzi, którzy potrzebowali jego pomocy i wsparcia - w efekcie rozdał ubogim wszystko, co miał dla Jezusa. Dotarł do Niego po wielu latach z pustymi rękami, przepraszając, że nic nie przyniósł. Jezus miał mu powiedzieć: wszystko co uczyniłeś innym, mnie uczyniłeś.

Srebrny pierścień autorstwa Jerzego Bąka ma kształt gwiazdy. Tworzą ją cztery kielichy lilii ułożone w znak krzyża. Pierścień umieszczony jest w srebrnym kielichu lilii.

Do tej pory otrzymało go osiem osób: twórca cyklu "Verba Sacra" Przemysław Basiński, kompozytor Wojciech Kilar, poeta ks. Jan Twardowski, malarka Danuta Waberska, pisarz Antoni Libera, twórca teatru Logos z Łodzi ks. Waldemar Sondka, założyciel i dyrygent Poznańskich Słowików prof. Stefan Stuligrosz i poeta Wincenty Różański. Pośmiertnie pierścień przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji