Artykuły

Warszawa. Rejestracja spotkania z Mariuszem Bonaszewskim już dostępna

Na platformie YouTube można już obejrzeć spotkanie z aktorem Mariuszem Bonaszewskim, które odbyło się 19 marca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach cyklu „Więźniowie teatru”, przygotowywanego i prowadzonego przez Michała Smolisa.

Na platformie YouTube można już obejrzeć spotkanie z aktorem Mariuszem Bonaszewskim, które odbyło się 19 marca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach cyklu „Więźniowie teatru”, przygotowywanego i prowadzonego przez Michała Smolisa.


Mariusz Bonaszewski: aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Urodził się w Koszalinie, debiutował w teatrze w Słupsku, ale to z Warszawą zdecydował związać swoje życie zawodowe na wiele lat. To właśnie tutaj w 1988 roku ukończył aktorstwo na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, a następnie znalazł pracę w Teatrze Dramatycznym, w którym pozostał do 1997 roku. Później na 22 lata związał się z Teatrem Narodowym, a w 2020 roku dołączył do zespołu aktorskiego Nowego Teatru w Warszawie.


Grał na różnych krajowych scenach i współpracował z wieloma reżyserami, m.in. z Janem Englertem, Zbigniewem Zapasiewiczem czy Jerzym Jarockim. Spośród jego najciekawszych występów można wyróżnić np. rolę Konstantego Trieplewa w „Mewie” Antoniego Czechowa reżyserowanej przez Andrzeja Domalika z 1991 roku, udział w „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego z 1997 roku, czy postać Tinkera w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z 2001 r.


Bonaszewskiego obecnie można zobaczyć w Nowym Teatrze m.in. w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego: „Krum”, „Francuzi”, „Odyseja. Historia dla Hollywoodu”, a już niebawem również w „Elizabeth Costello” na podstawie tekstów J. M. Coetzeego.


„Więźniowie teatru” to nowy cykl Instytutu Teatralnego. Jest on kontynuacją dotychczasowych cykli rozmów z nestorami polskiej sceny teatralnej („Moja historia”) i twórcami średniego pokolenia polskiego teatru („Piękni czterdziestoletni”). Tym razem bohaterami spotkań będą twórcy, którzy nie są przypisani do żadnej grupy generacyjnej, ale wszystkich ich łączy „uzależnienie, jakim może być teatr”, w którym odnieśli i wciąż odnoszą sukcesy. Przyjrzymy się meandrom ich karier, relacjom pomiędzy nimi a reżyserami i tym, które panują wewnątrz zespołów teatralnych. Porozmawiamy również o procesach twórczych i pracy nad rolą, o tradycji sztuki aktorskiej i jej teraźniejszości. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, a rozmowom towarzyszyć będą fragmenty nagrań przedstawień i wypowiedzi współpracowników gości i gościń cyklu.



Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji