Artykuły

Lublin. Pierwszy spektakl baletowy w Muzycznym

Teatr Muzyczny wprowadzi na scenę kolejną z wielkich muzyczno-teatralnych form. 17 marca odbędzie się premiera "Wieczoru baletowego", pierwszego zrealizowanego w naszym mieście pełnospektaklowego widowiska z baletem klasycznym w głównej roli.

Za światowe centrum baletu uważana jest Rosja, dlatego też do lubelskiego widowiska zostali zaangażowani tancerze rosyjscy wraz z choreo- grafem-pedagogiem Giennadijem Silinem, absolwentem Leningradzkiej Akademickiej Szkoły Choreograficznej im. A. J. Waganowej oraz podobnej szkoły w Woroneżu. Tancerze są absolwentami Krasnodarskiej Szkoły Choreograficznej oraz także szkoły Waganowej, tyle, że w obecnym Petersburgu przemianowanej na Akademię Baletu Rosyjskiego.

Program wieczoru został tak ukształtowany, żeby przybliżyć lublinianom choreografie, które decydowały o tym, że od połowy XIX w. nastąpił w Rosji prawdziwy rozkwit klasycznego baletu. Z ośmiu propozycji wchodzących w skład "Wieczoru baletowego" aż pięć pochodzi z tamtego stulecia. Dwie - fragment z baletu Pugniego "Najada i rybak" z 1843 r. i Walc 7 z baletu "Chopiniana" z 1908 - są dziełami dwóch wielkich reformatorów baletu, Mariusa Petipy i Michaiła Fokina. Za sprawą Petipy, który w 1847 został pierwszym tancerzem w Petersburgu, powstał klasyczny typ baletu. Stworzył on choreografię do 54 baletów i scen operowych. Fokin - autor układów tanecznych m.in. do "Ognistego ptaka" i "Pietruszki" - wraz z grupą Balety Rosyjskie Sergieja Diagilewa rozpoczął w 1909 r. serię występów w Paryżu, które zrewolucjonizowały dotychczasowe podejście do baletu.

Wieczór dopełni m.in. scena baletowa "Noc Walpurgii" z opery "Faust" Gounoda oraz fragmenty baletów Chaczaturiana, Amirowa, Drigo i Minkusa, a także słynne "Tańce połowieckie" z opery "Kniaź Igor" Borodina. Kierownictwo muzyczne objął Jacek Boniecki, scenografię i kostiumy przygotowuje Anna Bobrowska-Ekiert. Pierwsze pokazy 17 i 18 marca o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji