Artykuły

Zabrze. Cholonek z Koreza w Wiatraku

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza 2 kwietnia o godzinie 19 do Niezależnego Centrum Kultury Wiatrak w Zabrzu-Zaborzu na spektakl "Cholonek" (na zdjęciu).

Spektakl ten będzie szczególny także ze względu na wyjątkowość miejsca, w którym zostanie zaprezentowany. Odbędzie się bowiem po raz pierwszy w rodzinnym mieście Janoscha, Zabrzu. "Cholonek" jeszcze nigdy nie był tak blisko miejsc, w jakich Janosch obserwował ludzi i rytm ich życia, które po latach objawiły się w książce "Cholonek albo dobry Pan Bóg z gliny", a teraz objawiają się na scenie. Zaborze to przecież miejsce, z którego bierze początek opowiadana historia. W jednym z najstarszych budynków Zaborza - i w jednym z ostatnich jeszcze nie zburzonych - mieści się CK Wiatrak, budynek ten "pamięta" czasy trwałych ondulacji fryzjera Klappstocka, zabawy dzieci z karbidem i domowe sposoby na walkę z mendoweszkami.

"Cholonek" to adaptacja powieści wybitnego niemieckiego pisarza rodem z Zaborza Horsta Eckerta (Janoscha) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny". Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Światowa prapremiera odbyła się 16 października 2004 r.

Spektakl przygotowany przez Teatr Korez jest przede wszystkim recepcją postrzegania świata na sposób Janoscha: czasem tak brutalny, że wydawać by się mogło, iż nierzeczywisty. W ten właśnie sposób świat swojego dzieciństwa pamięta Janosch i to zobaczymy na scenie. Spektakl opowiada o Ślązakach żyjących na pograniczu polsko-niemieckim, poprzez sytuację polityczną zmuszonych do istnienia pomiędzy dwoma światami... czasem "swojskimi", czasem wręcz wrogimi. Bohaterowie książki Janoscha zdają sobie sprawę ze swej inności, odrębności wobec świata; ich tożsamość śląska jest atawistyczna, organiczna. Zmuszeni są do dostosowywania się do okoliczności, które niesie historia, polityka. Walczą z poczuciem, iż ich mała ojczyzna, ich "heimat" nie jest dany im na stałe, jedyną bronią jaką posiadają jest poczucie humoru oraz umiejętność przystosowania się do zaistniałej sytuacji.

"Cholonek" to spektakl grany gwarą, o Ślązakach: nie-Polakach, nie-Niemcach, a może i Polakach, i Niemcach. To spektakl o ludziach "pomiędzy", których trudno szukać w filmach Kutza, czy "beraniach" Ligonia. Bohaterowie tej uznanej już przez widzów i media śląskiej sagi są jak ogromne krzywe lustro, w którym przegląda się historia małego skrawka ziemi istniejącego gdzieś, pomiędzy. "Cholonek" jest niewątpliwym fenomenem nie tylko ze względu na podejmowany temat czy sposób jego prezentacji, ale i z uwagi na fakt, iż od trzech lat grany jest (każdorazowo) przy pełnej sali i jest (niezmiennie) bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji