Artykuły

Teatr ogromny

- W Programie I słucha nas do 800.000 osób, w Programie II mniej, ze względu na mniejszy zasięg. Niewątpliwie jesteśmy największym teatrem w Polsce, no, może poza Teatrem Telewizji - mówi Andrzej Brzoska, zastępca dyrektora Teatru Polskiego Radia.

Rozmawiamy z Andrzejem Brzoską, zastępcą dyrektora Teatru Polskiego Radia:

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, to - między innymi - festiwal słuchowisk. To Polskie Radio produkuje jeszcze słuchowiska?

- Oczywiście. I to bardzo dużo, przede wszystkim dla Programu I. Nadajemy półgodzinne słuchowiska przez pięć dni w tygodniu, zawsze o 21.28. W każdym tygodniu są co najmniej trzy premiery, uzupełnione powtórkami.

Z kolei w programach niedzielnych pojawia się Scena Wspomnień, przypominająca klasyczne spektakle Teatru Polskiego Radia, często z wielkimi kreacjami aktorskimi. Cykle słuchowisk, w tym zagranicznych i poetyckich, są też w Programie II.

Czyli słuchowisko nie jest przeżytkiem?

- Ależ skąd. Mamy nawet słuchaczy korzystających z naszej strony internetowej. Staramy się też zainteresować tą formą ludzi młodych. Na przykład wspólnie z Ośrodkiem Karta realizujemy spektakle teatru faktu, przypominające ważne wydarzenia z naszej historii.

Ilu słuchaczy ma Teatr Polskiego Radia?

- W Programie I słucha nas do 800.000 osób, w Programie II mniej, ze względu na mniejszy zasięg. Niewątpliwie jesteśmy największym teatrem w Polsce, no, może poza Teatrem Telewizji.

A kto was słucha?

- Nie ma tu żadnej reguły. Są ludzie starsi, jest młodzież, są mieszkańcy wielkich miast i wiosek. Po prostu - ludzie zainteresowani teatrem i literaturą. Mamy bardzo świadomych i wiernych słuchaczy, utrzymujących kontakt z redakcją, śledzących nasze plany repertuarowe, często ze sporym wyprzedzeniem.

Czy słuchowisko to kosztowna forma radiowa?

- Na pewno droższa niż prognoza pogody. Ale, jeśli podzielimy koszty przez liczbę słuchaczy, okaże się, że bilet do naszego teatru jest bardzo tani. Radio publiczne realizuje tzw. misję i nadawanie słuchowisk to nasz obowiązek. Rozgłośnie prywatne nie tworzą swoich teatrów.

A jak jest w innych krajach?

- Bardzo dużo słuchowisk nadają rozgłośnie w Niemczech, w krajach skandynawskich, słuchowiska produkuje BBC, ostatnio widać spory rozwój tej formy w Rosji, Czechach i na Słowacji. Polska nie jest więc ewenementem.

W sopockim festiwalu bierze udział jedno słuchowisko zrealizowane w Radiu Kraków. Spektakl "Kto z państwa popełnił ludobójstwo", oparty na opowiadaniach Wojciecha Albińskiego, polskiego pisarza mieszkającego w RPA, wyreżyserowała Romana Bobrowska. Występują m.in. Dorota Segda, Halina Gryglaszewska, Andrzej Buszewicz i Krzysztof Globisz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji