Artykuły

Gorzów Wlkp. Lato w Letnim Teatrze

W Gorzowie jest unikalny - nawet w skali europejskiej - obiekt dawnego Teatru Letniego [na zdjęciu]. W lipcu odbędzie się w nim Międzynarodowy Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych

Remont zabytkowego obiektu był tylko ukoronowaniem śmiałego pomysłu, ponieważ Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. J. Osterwy, ożywił Teatr Letni już przed czterema laty.

Teraz pora rozsławić go w szerokim świecie, bo to jedyny taki obiekt w Europie ze 120-letnią tradycją. W XIX wieku gorzowski teatr był tzw. etablissementem, czyli mieszczańskim założeniem ogrodowo-teatralnym. Budowany od 1872 roku, obejmował teatr zimowy z restauracją, letni bufet, muszlę koncertową, otwartą drewnianą werandę, przeszkloną werandę z letnią kawiarnią, kręgielnię oraz teatr letni. Wybudowany w 1886 roku składał się z zadaszonej, ażurowej, drewnianej widowni oraz murowanej sceny. Wykorzystywany po wojnie sporadycznie, od lat 80. był już tylko rupieciarnią starych rekwizytów. W 1988 roku rozebrano nawet drewnianą widownię, przykład pięknego, ciesielskiego rzemiosła. Odrestaurowanie zabytkowej sceny stało się idée fixe dyrektora Tomaszewicza. Najważniejsze było jednak pokazanie, że ta scena może znów żyć, że w Gorzowie jest teatralna perełka. Zanim więc zaczęły się remonty, już od 2003 roku odbywają się letnie spektakle i koncerty, a zimą grane są sztuki na scenie kameralnej. Kolejne letnie sezony i jesienne spotkania z teatrem pokazały, że publiczność "chwyciła" pomysł. Dziś remont zabytkowego budynku dobiega końca. Dzięki ogromnym przeszklonym, rozsuwanym drzwiom budynek służy zarówno jako scena letnia, jak i niezwykła scena kameralna. Pierwszym przedstawieniem w tym nastrojowym wnętrzu był w tym roku spektakl "Trzy razy Piaf" w reż. Artura Barcisia. W ubiegłym roku można już było wystawić latem większe formy teatralne, więc gorzowski teatr przygotował "Nocleg w Apeninach" w reż. Jana Skotnickiego. W tym roku na elewacji odtworzono kolorowe polichromie i pozostała jeszcze tylko rekonstrukcja drewnianej, ażurowej widowni. Dotychczasowa Scena Letnia przeradza się więc w Międzynarodowe Gorzowskie Spotkania Teatrów Ogródkowych. Widzowie będą mogli na niej zobaczyć znanych polskich aktorów. Będą m.in. Justyna Sieńczyłło z Emilianem Kamińskim, Katarzyna Skrzynecka i Dariusz Kordek, Olga Bończyk, Marek Siudym i Andrzej Kopiczyński. Ale będzie też teatr Il Caro dei Comici z Włoch, który pokaże "Kupca weneckiego", francuski Compagnie Lazzissimo ze spektaklem "L'Infortunee Petite Marie", będzie niemiecki Theater des Lachens, z którym gorzowski teatr stale współpracuje. Zobaczymy gorzowskiego "Skąpca" i "Romans z Czechowem " Teatru Nowego w Łodzi oraz inne przedstawienia, w tym również dla dzieci.

Tradycją Teatru Letniego jest to, że na lipcowe spektakle wstęp jest wolny. Dzięki temu i z pewnością również dzięki lżejszemu repertuarowi do teatru przekonują się ci, którzy dotąd tam nie zaglądali. Potem wielu z tych "letnich" widzów przychodzi również do dużego "zimowego" teatru. Na przykład jesienią, gdy odbywają się Gorzowskie Spotkania Teatralne, na których można zobaczyć najciekawsze przedstawienia grane na krajowych scenach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji