Artykuły

Wrocław. Teatr ZAR jedzie do Edynburga

Wrocławianie teatralnie atakują stolicę Szkocji. Od początku sierpnia na Edinburgh Festival Fringe grają już Karbido i Teatr Pieśń Kozła. Pod koniec sierpnia dołączy do nich Teatr ZAR, który w ramach obchodów 60-lecia festiwali edynburskich pokaże "Ewangelie dzieciństwa".

ZAR zaproszony został przez Fundację Demarco. Jej założyciel - Richard Demarco - to jeden z najważniejszych producentów słynnych międzynarodowych letnich festiwali sztuki w Edynburgu. To on w latach 60. zaprosił do tego miasta teatry Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora. Teraz znów robi ukłon w stronę polskiej awangardy, sprowadzając do Szkocji ZAR, młody teatr offowy, działający pod auspicjami wrocławskiego Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego.

Teatr pokaże "Ewangelie dzieciństwa" wyreżyserowane przez Jarosława Freta, szefa Ośrodka Grotowskiego. To opowieść osnuta wokół ewangelicznych i apokryficznych historii Łazarza, Marii i Marty. Mówiąca o dwoistości ludzkiego bytu zawieszonego między buntem a uległością, zwątpieniem a wiarą, rozpaczą ziemskiej codzienności a tęsknotą za światem duchowym. Edynburscy widzowie zobaczą historię dzieciństwa Jezusa, który wystawia na ciężkie próby nie tylko Marię i Józefa. Spektakl jest bardzo trudny muzycznie - zawiera wielogłosowe pieśni z Kaukazu i liturgiczne mnichów prawosławnych z Atos, lecz także karkołomny fizycznie.

Jarosław Fret: - Myśleliśmy o udziale we Fringe, ale nie dalibyśmy rady zagrać dwudziestu spektakli, koniecznych dla zaistnienia w konkursie festiwalowym. Zamęczylibyśmy się.

Za to w przyszłym roku na International Edinburgh Festival ZAR będzie jednym z pięciu reprezentantów polskiego teatru.

- Prawdopodobnie poza nami Szkoci zobaczą także wrocławskiego "Króla Rogera" Mariusza Trelińskiego z Opery Wrocławskiej oraz "Transfer!" Jana Klaty ze Współczesnego - mówi szef Ośrodka Grotowskiego.

Po powrocie z Edynburga ZAR grać będzie "Ewangelie" w Los Angeles na Uniwersytecie Kalifornijskim w ramach festiwalu UCLA Live, pokazującego zarówno światową teatralną klasykę, jak i alternatywę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji