Artykuły

Warszawa. Festiwal Mizrach na "Warszawie Singera"

"Warszawie Singera" towarzyszy inny festiwal muzyczny. Bardziej kameralny, nie mniej interesujący. W ramach Mizrach młodzi artyści biorą na warsztat żydowską tradycję muzyczną.

- Muzyka żydowska to nie tylko klezmerzy w białych koszulach, ale całe bogactwo gatunków i konwencji. Chcemy zastanowić się, jak mogą one funkcjonować dzisiaj - mówi Raphael Rogiński, szef artystyczny i jeden z pomysłodawców festiwalu "Mizrach" (z hebrajskiego: wschód). Do odczytania na nowo żydowskiej spuścizny muzycznej Rogiński zaprosił m.in. zespoły: Ścianka, Mitch & Mitch, Pink Freud, Shoraf, a także jazzowy duet braci Olesiów. Awangardowym muzykom wręczono nuty i teksty pieśni, zostawiając wolną rękę w autorskiej interpretacji. Co z tego wynikło?

Pink Freud przygotowało osiem pieśni żydowskiej partii Bund. - Urzekła nas ich ideologiczna moc. Każdą z pieśni potraktowaliśmy w inny sposób, część z naszych interpretacji jest bliska oryginałowi, w innych odlecieliśmy daleko. Bawimy się tempem, rytmem i muzycznymi tematami - opowiada Wojciech Mazolewski [na zdjęciu] z Pink Freud.

Na inny pomysł wpadli muzycy z zespołu Ścianka. - Ciężko było nam się odnieść do muzycznych tematów żydowskich. Dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać prozę Brunona Schulza, wybitnego pisarza, któremu udało się stworzyć własny, metaforyczny świat. To teksty, które łatwo zinterpretować muzycznie. Zagramy do opowiadania "Noc lipcowa" - tłumaczy Maciek Cieślak, wokalista grupy.

Muzycy wywołani przez Rogińskiego do odpowiedzi przyznają, że żydowskie motywy muzyczne okazały się zaskakująco nośne. - Spodobało nam się do tego stopnia, że właśnie wchodzimy do studia nagrań. Chcemy zarejestrować to, co zrobiliśmy, żeby móc z tego czerpać w przyszłości - dodaje Mazolewski.

Festiwal Mizrach organizowany jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Koncerty odbędą się w 1 i 2 września (sobota, niedziela) o godz.19.30. przed Ohelem - niebieskim namiotem ustawionym przed pomnikiem Bohaterów Getta u zbiegu ulic Anielewicza i Zamenhofa.

W sobotę od 19.30 wystąpią: Raphael Rogiński, Marcin Oleś Paweł Szpura, Bracia Olesie, Ścianka. W niedzielę od 19.30 usłyszymy: Milch & Milch, Pink Freud i Shofar. Koncert 2 września jest częścią festiwalu Warszawa Singera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji